Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Hipertekst o Wrześni - zapisz się w historii miasta

Ewa Konarzewska-Michalak
Hipertekst o Wrześni
Hipertekst o Wrześni
Hipertekst o Wrześni - Fundacja Solar Trip prowadzi pionierski projekt łączący literaturę i sztukę z nowoczesnymi technologiami. Grupa wrzesińskiej młodzieży stworzy multimedialną publikację hipertekstową. Projekt powstaje przy wsparciu Fundacji Orange i we współpracy z UAM i Gimnazjum nr 1.

Hipertekst o Wrześni - wkrótce powstanie pierwsza multimedialna książka o naszym mieście, którą napisze młodzież. Partnerem w projekcie jest Gimnazjum nr 1 we Wrześni, a portal Września. Nasze Miasto objął patronat medialny nad przedsięwzięciem.

Hipertekstowa forma wypowiedzi popularna na Zachodzie jest niemal nieznana w Polsce. Do tej pory na rodzimym rynku wydawniczym ukazały się zaledwie dwie książki tego typu opublikowane przez korporację Ha!Art, przy czym żadna z nich nie jest, tak jak planowana wrzesińska, multimedialna.

Hipertekst o Wrześni - zapisz się w historii miasta

Hipertekst wykorzystujący zdobycze technologii informatycznej daje niespotykane dotychczas możliwości, nieznane tradycyjnej literaturze. Czytając go możemy śledzić proces powstawania dzieła. Dzięki dołączonym do tekstu linkom dowiadujemy się, w jaki sposób twórca poszukiwał informacji, co go zainspirowało - może to być utwór muzyczny, fotografia, film, fragment książki. Z drugiej strony sam czytelnik ma szansę stać się twórcą edytując hipertekst i dopisując wymyślone przez siebie historie, dzieląc się przemyśleniami. Co ciekawe hipertekstu nie trzeba czytać linearnie, strona po stronie, można samodzielnie wybierać fragmenty klikając w klinki wewnętrzne, a nawet zupełnie zdać się na los używając generatora losowego.

Zobacz:Zbliża się premiera spektaklu Dwóch Teatrów

Taką interdyscyplinarną formę będzie miała wrzesińska beletrystyczna publikacja, roboczo zatytułowana "Hipertekst o małym mieście". Uczestnicy wspólnie napiszą fikcyjną opowieść, której akcja będzie się rozgrywać we Wrześni. Stworzą również interaktywną mapę miasta - po kliknięciu na konkretne punkty ukaże się fragment rozgrywający się w danym miejscu.

Młodzież przygotuje się do pracy pod okiem jedynego w Polsce promotora literatury hipertekstowej dr Mariusza Pisarskiego, wykładowcy na uniwersytecie londyńskim, współpracującego z korporacją Ha!Art oraz pracowników Instytutu Filologii Polskiej UAM w Poznaniu. Uczestnicy projektu wezmą też udział w warsztatach z kodowania, na których nauczą się samodzielnego tworzenia strony internetowej. Dodatkowo planowane są zajęcia z fotografii i filmowania oraz cyfrowej edycji obrazu i dźwięku.

Premierze książki będzie towarzyszyła wystawa zdjęć, pokazy filmów, a także prezentacja działania hipertekstu oraz spotkanie z autorami. Projekt powstaje przy finansowym wsparciu Fundacji Orange.

W projekcie może wziąć udział młodzież do 18 roku życia. Zgłoszenia są przyjmowane pod adresem mailowym: [email protected], nr tel. 697 88 45 59.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wrzesnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto