Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dwa Teatry Września: Premiera sztuki w lutym

Ewa Konarzewska-Michalak
Trwają przygotowania do spektaklu "Zaginione miasto".
Trwają przygotowania do spektaklu "Zaginione miasto". fot. Marta Wróblewska
Dwa Teatry Września: Do końca zbliża się pierwszy edukacyjny projekt w historii teatru. W jego ramach wrzesińska młodzież pisze książkę i przygotowuje spektakl teatralny. Uczestników projektu wspierają swoim doświadczeniem aktorzy wrzesińskiej grupy oraz zawodowcy z Teatru Animacji. Premiera wydarzenia już w lutym.

Dwa Teatry Września: Zbliża się do końca praca nad projektem "Na tropach aktywności obywatelskiej", w którym bierze udział grupa wrzesińskiej młodzieży.

Zobacz: projekt obywatelski Dwóch Teatrów

Nastolatkowie piszą zbiór opowieści o dzisiaj nieco już zapomnianych osobach, które odcisnęły swoje piętno w historii Wrześni, Pyzdr i Miłosławia - przedwojennej społecznicy i nauczycielce Izabelli Krzyżagórskiej, nauczycielu Gustawie Adamie, burmistrzu komisarycznym Pyzdr Władysławie Zalewskim i fundatorce literackiej nagrody Monice Kościelskiej.

Dwa Teatry Września: Premiera sztuki w lutym

Na bazie prawdziwych wydarzeń młodzież wymyśliła fantastyczne historie, które złożą się na książkę wydaną w formie ebooka. Pisząc uczestnicy poznali bliżej historię regionu w XX wieku, a także życie codzienne mieszkańców.

- Pisałam o wojennych losach Izabelli Krzyżagórskiej, która działała na wielu frontach i dawała radę - nie wiem, jak to w ogóle było możliwe! Niewiele wiemy o cywilach, którzy działali w tamtych latach, dlatego warto przypominać ich losy. Od strony techniczej stworzenie opowiadania wymagało dopasowania wielu elementów - musiałam wgryźć się w realia Generalnej Guberni, przemyśleć je i włączyć do tekstu - mówi o swojej pracy licealistka Weronika Witkowska.

Praca nad publikacją łączy się z przygotowaniem spektaklu na bazie książki. "Zaginione miasto" opowiada o dziewczynie i chłopaku, którzy wędrują w czasie spotykając na swojej drodze ludzi z przeszłości. W listopadzie młodzi aktorzy wzięli udział w warsztatach prowadzonych w Teatrze Animacji w Poznaniu, premierę przedstawienia planują na luty.

- W graniu trudne jest połączenie ruchu z tekstem i wcielenie się w postać, która zachowuje się inaczej niż ja, ma inne przeżycia - mówi odtwórczyni głównej roli Martyna Ignaczak, uczennica Gimnazjum nr 1 we Wrześni. - Przy projekcie nauczyłam się wielu rzeczy, które z pewnością przydadzą mi się w życiu, na przykład pisząc tekst do szkolnego przedstawienia wcześnie wyłapałam błędy stylistyczne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wrzesnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto