Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowa wystawa we Wrześni - Giorgio de Chirico i Metafizyczna Zagadka Sztuki Klasycznej [INFO]]

Adrianna Jackowiak
Adrianna Jackowiak
- Po raz pierwszy we Wrześni zagości wyjątkowa wystawa Giorgio de Chirico « Metafizyczna zagadka sztuki klasycznej ». Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających w Muzeum Regionalnym im. Dzieci Wrzesińskich od 6 maja 2022 r. do 7 sierpnia 2022 r. w godzinach otwarcia ekspozycji muzealnej i zaprezentowane będą na niej oryginalne grafiki autorstwa Giorgio de Chirico - informuje wrzesińskie muzeum.

Wyjątkowa wystawa we Wrześni - Giorgio de Chirico i Metafizyczna Zagadka Sztuki Klasycznej

Giorgio De Chirico (1888 – 1978) był wybitnym włoskim malarzem, pisarzem, scenografem teatralnym, rzeźbiarzem i rytownikiem. Stanowił ważne źródło inspiracji dla wielu europejskich artystów doby międzywojnia, oraz dla nowego powojennego pokolenia malarzy.

- Wystawa „Metafizyczna zagadka sztuki klasycznej jest złożona z 53 oryginalnych prac autorstwa Giorgio de Chirico pochodzących z prywatnej kolekcji z Francji. Ekspozycja składa się z 26 prac z kolekcji „Iliada”, 24 prac z kolekcji „Hebdomeros” oraz 3 oddzielnych prac o różnej tematyce. Wystawa pokazuje kluczowe aspekty twórczości Giorgio de Chirico

- informują pracownicy muzeum.

Kilka słów o twórczości Giorgio de Chirico

Krytycy sztuki dzielą jego twórczość na trzy okresy: metafizyczny, klasyczny i neometafizyczny. Zwolennicy dzieł metafizycznych umniejszają rolę i wartość klasycznych dzieł De Chirico. Koncepcja naszej wystawy opiera się na przekonaniu samego artysty, który nie uznawał takich podziałów, uważając wszelkie style sztuk wizualnych za organiczne i podobnie wyrażające jego artystyczne idee. W sztuce klasycznej De Chirico dostrzegał możliwość realizacji artystycznych pomysłów podobnych do tych, które realizował w obrazach metafizycznych. Każda z jego prac wykonanych w nurcie „sztuki klasycznej” wzbudza poczucie jakoby rzeczywistość i realizm zostały przekute w złowieszczo bezgłośne i puste tło dla rozgrywających się acz niewidzialnych dramatów. Swoista tajemniczość wywołuje nastrój nostalgii czy melancholii, tak jakby widz przeczuwał następstwa doniosłego wydarzenia - gdy czujemy nieuchronność jakiegoś czynu, przepełnia nas uczucie niepokoju.

Poprzez dzieło sztuki wymykamy się wszelkim ludzkim ograniczeniom i tworzymy metafizyczny obraz prawdziwej natury rzeczy. Bez względu na to, jakiego języka wizualnego używa, De Chirico zawsze stawia sobie jeden cel.
Jak sam mówił : „Każda rzecz ma dwa oblicza. Jedno aktualne - to, które zwykle widzimy i które jest widzialne dla ogółu. Drugie - widmowe czy też metafizyczne oblicze widziane tylko przez jednostki w momentach jasnowidzenia i metafizycznej abstrakcji, jak w przypadku niektórych ciał kryjących się pod warstwami, przez które nie przenika światło słoneczne. A jednak są one widoczne, na przykład dzięki promieniom rentgena czy innym podobnym środkom.”

Organizatorem wystawy jest Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich przy współpracy
z firmą Art Expo S.I.A i jest przeznaczona dla wszystkich miłosników sztuki.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wrzesnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto