Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Duma Wielkopolski. Gmina Kołaczkowo - wieś reymontowska w Wielkopolsce

Paweł Brzeźniak
Paweł Brzeźniak
Urząd Gminy w Kołaczkowie
Kołaczkowo to wieś, którą rozsławił noblista Władysław Stanisław Reymont. Mieszkał tutaj w latach 1920-1925. To jego ukochana mała ojczyzna, odnaleziona po latach, w której odnajdywał spokój oraz czerpał inspirację do pracy twórczej.

Siedzibą władz gminy jest wieś Kołaczkowo położona przy drodze wojewódzkiej 442 z Wrześni do Kalisza. Przy północnej granicy przebiega autostrada A2. Rozwinięta infrastruktura poprawia jakość życia, a bogata oferta rekreacyjno-kulturalna integruje mieszkańców i przyciąga licznych gości. Na rzecz rozwoju tego miejsca działają aktywne stowarzyszenia i organizacje społeczne. To ciekawe miejsce z cennymi zabytkami położonymi w urokliwym zespole pałacowo-parkowym. Wizytówką Kołaczkowa jest pałac reymontowski. Wybudowany na początku XIX wieku, wraz z przyległym parkiem jest własnością gminy Kołaczkowo. Mieszczą się w nim biblioteka, Izba Pamięci poświęcona Wł. Reymontowi, Regionalna Izba Spółdzielczości Bankowej, Muzyczne Poddasze oraz Klub Senior+. Pałac, zbudowany w stylu klasycystycznym z ośmiokolumnowym portykiem, otoczony jest parkiem krajobrazowym z alejami lipowymi i grabowymi. Znajduje się w nim rzeźba przedstawiająca Władysława Stanisława Reymonta, autora „Chłopów”, wraz z bohaterami Jagną i Boryną ustawiona w 1977 roku z okazji 110 rocznicy urodzin pisarza. W zespole pałacowo-parkowym zobaczyć można również oficynę z 1820 roku oraz klasycystyczną wozownię. Zespół pałacowo-parkowy wpisany jest do Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

W Kołaczkowie jest wiele inicjatyw, które mają na celu upamiętnienie pisarza i jego twórczości. Cyklicznie, w rocznicę urodzin autora „Chłopów”, organizowany jest Międzywojewódzki Pieszy Rajd Reymontowski, a w rocznicę śmierci „Wieczór z Reymontem”. Uroczystość ta jest okazją do spotkań, m. in. z odtwórcami ról w adaptacjach filmowych dzieł Reymonta . W ostatnich latach Kołaczkowo odwiedzili: Emilia Krakowska, Ignacy Gogolewski i Anna Nehrebecka. Wielokrotnie gościła tu Barbara Wachowicz z niezapomnianymi gawędami o nobliście. W roku 2014 r. pałac w Kołaczkowie był miejscem czytania „Chłopów” w ramach projektu Verba Sacra.

W 2000 roku rada gminy ustanowiła nagrodę im. Wł. St. Reymonta przyznawaną za szczególne osiągnięcia i działalność na rzecz gminy Kołaczkowo. Do tej pory zostało wyłonionych 18 laureatów. Warto także wspomnieć, że gmina Kołaczkowo należy do Rodziny Gmin Reymontowskich wraz z takimi miejscowościami jak Lipce Reymon-towskie, Tuszyn, Będków, Kobiele Wielkie, Czarnocin, które corocznie spotykają się, by upamiętnić polskiego noblistę. Nawiązała również współpracę z Fundacją im. Wł. St. Reymonta w Lipcach Reymontowskich, a w 2016 roku gminę Kołaczkowo odwiedziła delegacja laureatów Konkursu Recytatorskiego Fundacji im. Władysława Reymonta z Kanady.

Do innych ważnych postaci żyjących w gminie Kołaczkowo należy Janusz Szkudlarek. Etnograf - ur. 15.03.1940 r. amator, właściciel prywatnego muzeum i gospodarstwa agroturystycznego „Poniatówka” w Żydowie. Jest synem Władysława, który w 1937 roku wybudował kuźnie, a następnie przez kolejne 45 lat pracował tam jako kowal. Pan Janusz od ponad trzydziestu lat bada historię pogranicza prusko-rosyjskiego. Wraz z żoną Karoliną dokumentuje wytwory chłopskiej kultury zaboru pruskiego, zatem historię naszych pradziadów. Udało mu się odtworzyć klimat i charakter kuźni „Poniatówka”. Niektóre elementy wyposażenia mają nawet 130 lat. Ponadto w zbiorach jest ponad 1500 przedmiotów, w tym kilka powozów konnych. Największe sukcesy: 2010 r. - I nagroda za najbardziej zadbaną zagrodę w powiecie wrzesińskim; 2012 r. - nagranie na terenie „Poniatówki” 306 odcinka programu „Maja w ogrodzie” stacji TVN; 2014 r. - nagroda im. Władysława Reymonta: tytuł nadawany przez Radę Gminy Kołaczkowo.

Teresa Waszak

- 30 lat samorządności to trzy dekady ogromnej pracy mieszkańców i samorządowców. To lekcja samodzielnego decydowania o naszym najbliższym otoczeniu. Efektywne pozyskiwanie funduszy unijnych to ogromne wsparcie dla realizacji projektów, które pozytywnie wpływają na każdą dziedzinę życia. Dobre wykorzystanie środków europejskich w przypadku gminy Kołaczkowo przekłada się na poprawę standardu życia mieszkańców. Realizacja większych i mniejszych inwestycji - budowa dróg, sieci kanalizacyjnych, przebudowa i rozbudowa oczyszczalni ścieków, a także stworzenie miejsc rekreacji i infrastruktury sportowej - zmienia społeczny krajobraz. Powierzenie poszczególnych zadań sołectwom, zaangażowało mieszkańców w życie społeczne #i sprawy ich bezpośrednio dotyczące. Dzięki temu z roku na rok poprawiają się warunki i jakość życia mieszkańców naszej gminy. Wójtowie gminy Kołaczkowo: 1990-2002 - Jan Bilski, 2002-2006 - Czesław Surowiec, 2006-2014 - Wojciech Majchrzak, od 2014 - Teresa Waszak. Gmina Kołaczkowo położona jest we wschodniej części województwa wielkopolskiego. Zajmuje obszar 116 km². Gmina ma 6002 mieszkańców. Pierwsze wzmianki o wsi Kołaczkowo pochodzą sprzed 1310 roku. Kołaczkowo to gmina o zdecydowanie rolniczym charakterze - użytki rolne zajmują prawie 86% powierzchni. Administracyjnie dzieli się na 17 sołectw.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wrzesnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto