Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Kołaczkowo: Panie z Kół Gospodyń Wiejskich współtworzą historię wsi - o działalności KGW Zieliniec, KGW Borzykowo, KGW Kołaczkowo

Adrianna Jackowiak
Adrianna Jackowiak
W gminie Kołaczkowo aktywnie działa 12 kół gospodyń wiejskich, zrzeszających 312 członków. Najdłuższym stażem mogą pochwalić się Koło Gospodyń Wiejskich w Zielińcu – 72 lata, w Borzykowie – 67 lat, w Kołaczkowie – 65 lat. Pozostałe koła znajdują się w: Bieganowie, Budziłowie, Cieślach Małych, Gałęzewicach, Grabowie Królewskim, Sokolnikach, Szamarzewie, Wszembórzu i Żydowie.

Teresa Waszak - Wójt Gminy Kołaczkowo o Kołach Gospodyń Wiejskich

W gminie Kołaczkowo aktywnie działa 12 kół gospodyń wiejskich, zrzeszających 312 członków. Najdłuższym stażem mogą pochwalić się Koło Gospodyń Wiejskich w Zielińcu – 72 lata, w Borzykowie – 67 lat, w Kołaczkowie – 65 lat. Pozostałe koła znajdują się w: Bieganowie, Budziłowie, Cieślach Małych, Gałęzewicach,
Grabowie Królewskim, Sokolnikach, Szamarzewie, Wszembórzu i Żydowie.

Na pierwszy rzut oka gospodynie w ramach funkcjonowania kół zajmują się działalnością postrzeganą jako tradycyjnie kobiecą: robótkami ręcznymi, gotowaniem, opieką nad potrzebującymi, wspieraniem imprez charytatywnych.
Dzięki przynależności do nich, możliwa jest odskocznia od codzienności, aktywizacja seniorek i seniorów i co cenne – zmobilizowanie społeczności wiejskiej do działania. Dziękuję liderkom za tę mobilizację i aktywizację do działań.

Dziękuję Paniom i Panom za ich pracę, zaangażowanie w organizację uroczystości, rozwój lokalnych środowisk, aktywną współpracę z urzędem gminy i jej jednostkami oraz organizacjami pozarządowymi.
Zawsze możemy liczyć na dobre pomysły, sprawne działania, wszechstronne umiejętności i dobre serce w stosunku do ludzi i tego, co robią.

Zapraszam serdecznie na gościnną ziemię kołaczkowską, do poznania ludzi, okolicy i potraw przygotowywanych przez nasze gospodynie.

KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH W ZIELEŃCU

Koło Gospodyń Wiejskich w Zielińcu powstało w1949 roku i liczyło około 50 kobiet. Założycielką i pierwszą przewodniczącą była Pelagia Sokołowska. Od 1967 jej funkcję przejęła Władysława Rusinek, po niej Mirosława Kaczmarek, a od 2018 roku – Teresa Dopierała. W 2019 roku KGW Zieliniec przyjęło nazwę Niezapominajki.

Niegdyś panie zajmowały się rozprowadzaniem piskląt i paszy. Obecnie, w składzie 17 członkiń, organizują
spotkania dla kobiet współtworzących koło oraz dla mieszkańców wsi. W harmonogramie imprez organizowanych
przez Niezapominajki są: Dzień Matki, Dzień Kobiet oraz organizowany wspólnie z radą sołecką– Dzień Dziecka. Co roku gospodynie plotą wieniec dożynkowy oraz umilają wiejskie imprezy przygotowanymi przez siebie kulinariami.

W obrębie wspólnoty koła, członkinie chętnie spędzają czas rozwijając swoje wiedzę i pasje: biorą udział w warsztatach tematycznych, aktywności fizycznej. Współdziałają także z innymi kołami. Współpracuje z radą sołecką, ochotniczą strażą pożarną, a koło otrzymuje wsparcie finansowe z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH W BORZYKOWIE

Koło Gospodyń Wiejskich w Borzykowie powstało w 1954 roku i liczyło 78 kobiet. Jego założycielką
i przewodniczącą była Wenancja Niezgoda. Obecnie koło zrzesza 65 pań. Po32-letniej kadencji przewodniczenia KGW Borzykowo przez Halinę Wietrzyńską, funkcję przejęła Jadwiga Grażyna Stajkowska.

Aktywność KGW Borzykowo ma znaczący wkład w społeczno-kulturowy krajobraz tej wsi. Na początku istnienia
koło zajmowało się hodowlą trzody i bydła, rozprowadzaniem piskląt, kaczek i gęsi wśród mieszkańców. Obecnie działalność KGW Borzykowo polega na szerzeniu oświaty, kultury oraz organizacji pracy w domu, zagrodzie i polu. Gospodynie swoją działalnością integrują środowisko wiejskie i dają asumpt do działania.

Poprzez organizację konkursów (np. najpiękniejszy ogródek przydomowy), Pyry, Dnia Kobiet, Dnia Matki, podkoziołka, wędrówki dla zdrówka, rajdów rowerowych, wpływają na tworzenie wspólnoty wewnątrz stowarzyszenia i wewnątrz wsi.

Kobiety z koła angażują się w pomoc osobom starszym i samotnym: odwiedzają je, spędzają z nimi czas; opiekują się dziecięcym placem zabaw: czuwają nad sprawnością urządzeń i ogólnym porządkiem; wpływają na utrzymymanie czystości wsi – dwa razy w roku (wiosną i jesienią) sprzątają Borzykowo. W obrębie swojej wspólnoty organizują warsztaty rękodzielnicze, kulinarne, zdrowotne, spotkania towarzyskie przy kawie i grillu.

Koło Gospodyń Wiejskich w Borzykowie otrzymuje dofinansowanie z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz współdziała z organizacjami samorządowymi: kółkami rolniczymi, ochotniczą strażą pożarną oraz
sołtysem i radą sołecką.

KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH W KOŁACZKOWIE

Koło Gospodyń Wiejskich w Kołaczkowie powstało w 1956 roku z inicjatywy rolniczek. Założycielkami były: Krystyna Radoszewska, Ludwika Motyka i Maria Maciejewska. Rozpoczynając działalność liczyło
18 kobiet, obecnie zrzesza 53 gospodynie. Od 2018 roku do nazwy KGW Kołaczkowo na stałe dołącza określenie „Kołaczkowianki”. Konieczność rozbudowania nazwy była związana z pozyskaniem dofinansowania z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Obecnie inicjatorkami pracy koła jest zarząd w składzie: przewodnicząca – Mieczysława Michałowska, zastępca – Bronisława Kierzek, sekretarz – Magdalena Olszewska oraz skarbnik – Dorota Waszak.

Kobiety zrzeszone w KGW Kołaczkowo „Kołaczkowianki” od zawsze inicjują działania na rzecz społeczności
wiejskiej: na początku były odpowiedzialne za rozprowadzanie piskląt, paszy, drzewek owocowych czy krzewów
ozdobnych. W późniejszych latach skupiły się na organizacji warsztatów tematycznych, prelekcji czy pogadanek.
Dbając o rozwój intelektualny, nie zapominają o fizycznym: organizują rajdy rowerowe, wycieczki piesze czy zajęcia gimnastyczne. Aktywizują do działania mieszkańców wsi poprzez organizację: dożynek, Dnia Matki, Dnia
Dziecka, Dnia Kobiet, spotkania dziadków z wnukami, wigilię i Pyrczoka.

Największą dumą kobiet z Kołaczkowa są jubileusze istnienia koła, które świadczą o nierozerwalności wspólnoty i potrzebie jej utrzymywania. Każda rocznica obchodzona jest hucznie, a podczas niej przyznawane są ordery
Serca Matki.

Działania KGW Kołaczkowo „Kołaczkowianki” jest wspierane finansowo i merytorycznie przez: urząd gminy, radę sołecką, Powiatowy Bank Spółdzielczy, kółko rolnicze, Gminny Ośrodek Kultury oraz ochotniczą straż pożarną.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wrzesnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto