Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Września: Prąd bez tajemnic [ZDJĘCIA]

Ewa Konarzewska-Michalak
Każdy dzieciak chciał przybić piątkę Ekoludkowi
Każdy dzieciak chciał przybić piątkę Ekoludkowi fot. Ewa Konarzewska-Michalak
Najmłodsi poznają tajemnice elektryczności w Planecie Energii. Dowiadują się skąd bierze się prąd i jak się z nim obchodzić. Weźmy udział w rowerowej sztafecie - możemy zdobyć nagrodę dla dzieci!

W trzech srebrnych kopułach, które stanęły na wrzesińskim rynku dzieci poznają ciekawostki związane z prądem elektrycznym. Przyglądają się działaniu elektrowni wodnej, ścigają się samochodami napędzanymi siłą własnych nóg, a także oglądają film 3D o Energoludkach. Biorą udział w fascynujących eksperymentach przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

– Traktujemy prąd jak powietrze, wydaje się, że zawsze będzie dostępny, ale to nieprawda – mówi ambasador projektu dr Tomasz Rożek. – Jeśli nie będziemy oszczędzać i propagować różnorodnych źródeł jego pozyskiwania, może się skończyć. Chcemy uzmysłowić dzieciom, że każdy sposób produkcji prądu wpływa na środowisko. Ważne, by do umieć do wybrać najlepszy dla konkretnego regionu. W jednym mogą to być na przykład wiatraki, w innym elektrownie wodne.

Zobacz: Żyjemy na główce od szpilki

– Zależy nam na tym, by najmłodsi potrafili bezpiecznie korzystać z prądu. Zaproponowaliśmy dzieciom zabawy i eksperymenty, tak żeby zmobilizować je do aktywnego uczestnictwa. Taki sposób przekazywania jest najciekawszy i najbardziej skuteczny – przekonuje koordynator Marta Dankowska.

Wizyta mobilnego centrum naukowego jest nagrodą dla integracyjnej klasy Ie z Samorządowej Szkoły Podstawowej nr1 we Wrześni. Wzięła ona udział w trzeciej edycji programu edukacyjnego producenta energii elektrycznej Energa, w którym wystartowało ponad 4 tysięcy uczniów z całej Polski.

Pierwszaki wywalczyły nagrodę główną autorskim projektem „W świecie prądu elektrycznego” stworzonym przy współpracy z Zespołem Szkół Politechnicznych i firmą Elektromax. Dzieci pod okiem nauczycielek Beaty Mocek oraz Małgorzaty Kostery-Augustyniak uczestniczyły też warsztatach ekologicznych, zajęciach plastyczno-technicznych oraz rozmawiały z dorosłymi o życiu bez prądu.

Nagrodę specjalną zdobyły również przedszkolaki z Przedszkola Miś w Słupcy. Dzieci z obu placówek uroczyście otworzyły miasteczko w poniedziałkowy ranek.

Planeta jest dostępna dla wszystkich dziś 15 kwietnia i jutro 16 kwietnia w godz. 15.00-18.00.

Możemy wygrać dodatkową nagrodę dla pierwszaków z SSP nr1! Organizator ogłosił konkurs dla miast, które odwiedza Planeta Energii. Na rynku obok kopuł stoi sześć rowerów podłączonych do baterii kumulujących prąd. Mieszkańcy, którzy wezmą udział w rowerowej sztafecie i zgromadzą najwięcej energii zdobędą nagrodę.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wrzesnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto