Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

SSP 6 we Wrześni: Uczniowie poznawali język migowy [ZDJĘCIA]

Ewa Konarzewska-Michalak
SSP we Wrześni - spotkanie dr. Karoliną Rutą.
SSP we Wrześni - spotkanie dr. Karoliną Rutą. fot. Ewa Konarzewska-Michalak
SSP 6 we Wrześni: Świat osób niesłyszących i język migowy przybliżyła uczniom dr Karolina Ruta z UAM na spotkaniu w szkole. Dzieci poznały również alfabet migowy i próbowały przedstawić się niesłyszącemu.

SSP 6 we Wrześni. Jeśli wyobrażamy sobie, że niesłyszący każde słowo migają literkami to jesteśmy w błędzie. Język migowy opiera się zwrotach i zdaniach przekazywanych nie tylko gestem, ale również mimiką i całym ciałem. To pierwszy, naturalny język głuchych- polskiego muszą się nauczyć, jak innych przedmiotów szkolnych. Okazuje się też, że języków migowych jest tyle, ile krajów. O świecie głuchych opowiadała uczniom Szóstki dr Karolina Ruta, adiunkt w Zakładzie Gramatyki Języka Polskiego i Onomastyki UAM na spotkaniu 21 kwietnia.

SSP 6 we Wrześni: Uczniowie poznawali język migowy

Wykładowczyni nauczyła się migać, by porozumieć się ze niesłyszącym studentem, który doskonale znał język polski i potrafił czytać z ruchu warg. Pani Karolina zorganizowała kurs języka migowego, potem skończyła studia podyplomowe - tak zaczęła się jej pasja.

Zobacz: Nagroda dla szkolnej gazetki Szóstki

- Widzę ogromną potrzebę organizowania otwartych zajęć języka migowego dla słyszących - uważa dr Karolina Ruta. - Niska świadomość społeczeństwa sprawia, że głusi nie są w stanie sami sobie poradzić w różnych sytuacjach. Dobrze, że coraz częściej osobom niesłyszącym udostępnia się ciekawsze miejsca pracy - nie muszą tylko wykonywać najprostszych robót. Widzimy ich już choćby w kasach w supermarketach.

Przez ponad 100 lat (do 1980 roku) niesłyszący nie mogli porozumiewać się językiem migowym, nawet w swoich szkołach, nic dziwnego zatem, że z obawą podchodzą do słyszących, którzy narzucili im podobne restrykcje. Jeżeli jednak spotykają ludzi, którzy znają choć alfabet migowy okazują się niezwykle otwartymi osobami.

Wykładowczyni pokazała dzieciom podstawowe zwroty migowe oraz alfabet, dzięki któremu mogły pokazać swoje imię i nazwisko. Uczniowie dowiedzieli się, że symbolem kultury głuchych jest motyl – niesłyszący owad oraz, że niektórzy niesłyszący potrafią świetnie tańczyć i są bardzo muzykalni, bo doskonale wyczuwają drgania, które pomagają im orientować się w przestrzeni.

Spotkanie z dr. Karoliną Rutą zorganizowała polonistka z SSP nr 6, Małgorzata Senska, która jako studentka wzięła udział w kursie języka migowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wrzesnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto