Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poszukiwane rzadkie monety PRL. Te są najrzadsze! Ile można dostać za obiegowe monety PRL-u? Co wystawić na aukcję?

Piotr Paszelke
Piotr Paszelke
Wartość kolekcjonerska niektórych przedmiotów robi wrażenie zwłaszcza w przypadku pieniędzy, których faktyczne nominały w ogóle by nie sugerowały tak dużej wartości. Dotyczy to w szczególności pieniędzy z PRL-u, które obecnie są warte kilkadziesiąt, a nawet kilkaset razy więcej niż były warte w dniu pojawienia się na rynku. 

O jakich monetach dokładnie mowa i dlaczego w ogóle są tyle warte? Za jakie monety kolekcjonerzy zapłacą krocie? Sprawdźcie ceny >>> TUTAJ >>>
Wartość kolekcjonerska niektórych przedmiotów robi wrażenie zwłaszcza w przypadku pieniędzy, których faktyczne nominały w ogóle by nie sugerowały tak dużej wartości. Dotyczy to w szczególności pieniędzy z PRL-u, które obecnie są warte kilkadziesiąt, a nawet kilkaset razy więcej niż były warte w dniu pojawienia się na rynku. O jakich monetach dokładnie mowa i dlaczego w ogóle są tyle warte? Za jakie monety kolekcjonerzy zapłacą krocie? Sprawdźcie ceny >>> TUTAJ >>>Pixabay
Wartość kolekcjonerska niektórych przedmiotów robi wrażenie zwłaszcza w przypadku pieniędzy, których faktyczne nominały w ogóle by nie sugerowały tak dużej wartości. Dotyczy to w szczególności pieniędzy z PRL-u, które obecnie są warte kilkadziesiąt, a nawet kilkaset razy więcej niż były warte w dniu pojawienia się na rynku. O jakich monetach dokładnie mowa i dlaczego w ogóle są tyle warte? Za jakie monety kolekcjonerzy zapłacą krocie? Sprawdź koniecznie!

Spis treści

Zobacz wideo: Akcyza na alkohol i papierosy w górę

od 16 lat

Gdzie szukać wartości starych monet? To warto wiedzieć

Zdecydowana większość skupów i aukcji dysponuje własnym katalogiem monet. Są tam podane proponowane ceny za poszczególne nominały. Oczywiście, każda strona może różnić się w swojej ofercie. Oznacza to, że jeśli chcemy sprzedać monety z czasów PRL-u, z powodzeniem możemy porównać oferty kilku różnych witryn i aukcji internetowych.

TUTAJ POZNASZ SZCZEGÓŁOWE CENY MONET Z PRL-U >>> TUTAJ <<<<

Polecamy

Stare monety PRL - od czego zależy ich wartość?

W okresie istnienia Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej monety były bite na potęgę i cieszyły się niezwykłą popularnością. Nic więc dziwnego, że stały się symbolem kolekcjonerstwa. Dla wielu osób to właśnie od takich monet zaczęła się przygoda z numizmatyką. Im lepszy ich stan, tym większa wartość kolekcjonerska. W przypadku rzadszych monet z tego czasu ma to niebagatelne znaczenie, jeśli chcemy taką monetę sprzedać. Wartość zależy od:

  • Konkretnego nominału,
  • Rocznika monety,
  • Dostępność nominału na rynku,
  • Stanu monety.

Polecamy

Stan monety a jej wartość

Istnieje wiele powodów, dla których zwraca się uwagę na stan monety. Przede wszystkim jednak im lepiej odczytuje się wszystkie napisy, tym lepiej. Jeśli stare monety ulegną zbytniej erozji i zniszczeniu, mogą okazać się mało wartościowe. Jeśli jednak są zachowane w doskonałym stanie, a co więcej mają w sobie jakiś błąd „fabryczny” ich wartość może bardzo wzrosnąć. Dlaczego tak się dzieje? Takie monety są unikatowe, szczególnie rzadkie, a zatem kolekcjonerzy chętniej wejdą w ich posiadanie.

Aukcja czy profesjonalna wycena - co wybrać?

Jak można ocenić wartość danej monety? Z jednej strony możemy skonsultować się z profesjonalistami zajmującymi się skupem starych monet. W razie czego zawsze możemy udać się do kilku niezależnych od siebie specjalistów. Jeśli nie jesteśmy zadowoleni z oferty, nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z dostępnych narzędzi i wystawić taką monetę na aukcję. Zależnie od sytuacji i zainteresowania ze strony numizmatyków możemy w ten sposób znacząco zarobić, choć jest to niekiedy krok ryzykowny, jeśli ostateczna wartość sprzedaży będzie niższa niż ta, którą oferowali nam profesjonaliści.

TUTAJ POZNASZ SZCZEGÓŁOWE CENY MONET Z PRL-U >>> TUTAJ <<<<

Wartości monet z PRL-u - ile możemy za nie dostać?

Większość tych monet była wybijana w nakładzie dziesiątek, a nawet setek tysięcy. Są również monety, których na rynku pojawiły się dosłownie dziesiątki milionów. Choć powinny być więc popularne, jednak zależnie od materiału wykorzystanego przy produkcji ich zachowanie się może być niemal niemożliwe. Przykładem niech będzie, chociażby 1-złotówka z 1957 roku, której na rynek wypuszczono ponad 58,5 miliona egzemplarzy. Została ona jednak wykonana z aluminium, materiału, który jak na monety stosunkowo szybko niszczeje. Co więcej, w ramach denominacji moneta ta została wycofana i przetopiona, więc ostatecznie zostało jej na rynku niewiele egzemplarzy. Dlatego też niektórzy są skłonni zapłacić za taką monetę nawet 2000 złotych, o ile oczywiście jest ona w znakomitym stanie. W przypadku monet wyraźnie „zużytych” wartość ta może nie przekroczyć kilkunastu złotych.

Ile dokładnie są warte monety z czasów PRL? Sprawdź w galerii!

Okazje dla kolekcjonerów

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Poszukiwane rzadkie monety PRL. Te są najrzadsze! Ile można dostać za obiegowe monety PRL-u? Co wystawić na aukcję? - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na wrzesnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto