Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowa tablica na wrzesińskim rynku, zaginiony sztandar i generał Haller czyli 11 listopada 2022 roku we Wrześni [INFO, FOTO]

Adrianna Jackowiak
Adrianna Jackowiak
11 listopada we Wrześni odbywają się uroczyste obchody Święta Niepodległości. Te tegoroczne poprzedziła uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej dotyczącej wydarzeń z dnia 9 września 1934 roku. Na wrzesińskim rynku oprócz pamiątkowej tablicy, zaprezentowany także został sztandar miejscowego koła Hallerczyków.

11 listopada 2022 roku we Wrześni

11 listopada 1918 r. to data symboliczna. Tego dnia co roku obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Oficjalnie dopiero w 1937 r. parlament uchwalił dzień 11 listopada jako święto państwowe. Po wojnie komuniści usunęli je z kalendarza. Jako święto wróciło w 1989 r.

Tego dnia także we Wrześni odbywają się uroczyste obchody Święta Niepodległości, które oficjalnie rozpoczynają się mszą św. w Kościele Farnym o godz. 10:00. Następnie, o godz. 11:00 odbędzie się przemarsz ulicami miasta i złożenie kwiatów pod pomnikiem 68. Pułku Piechoty. Pod wieczór, o godz. 17:00 odbędą się XVI Śpiewanki Wrzesińskie w wykonaniu Chóru Camerata. Wejście na koncert jest darmowe, jednakże obowiązują bezpłatne wejściówki.

Nowa tablica na wrzesińskim rynku, zaginiony sztandar i generał Haller wrzesińskie Święto Niepodległości

Jak tłumaczy Sebastian Mazurkiewicz, dyrektor Muzeum Regionalnego im. Dzieci Wrzesińskich:

- Generał Haller odwiedził Wrześnię 9 września 1934 roku i na płycie wrzesińskiego rynku odznaczył sztandar miejscowego koła Hallerczyków we Wrześni mieczami hallerowskimi. Tablica, która dziś została odsłonięta upamiętnia tamten fakt.

I dodaje:

- Dziś mamy Święto Niepodległości, w tym roku władze miasta Wrześni zaproponowały aby w pewien szczególny sposób uczcić Hallerczyków wrzesińskich. Z tego powodu przygotowywana jest monografia ich dotycząca. Przygotowują ją: Michał Pawełczyk, Remigiusz Maćkowiak, Hanna Lisiak-Góźdź oraz Jarosław Dominik Górski. Dziś rozdamy część tej publikacji.

Wizyta Generała Józefa Hallera we Wrześni

Społeczeństwo Wrześni zaznaczyło swój wkład w trudnym okresie I wojny światowej i walk w obronie granic nowo powstałego państwa polskiego. W okresie II Rzeczypospolitej wyjątkowo uroczyście obchodzono wszelkie rocznice patriotyczne i święta państwowe.

Doceniając patriotyczną postawę wrześnian, miasto wielokrotnie odwiedzali zarówno prezydenci RP, jak również liczni dygnitarze. Szczególnie zapamiętano wizytę gen. Józefa Hallera, który przybył do Wrześni 9 września 1934 roku z okazji zjazdu Związku Hallerczyków.

Gen. Haller był jedną z najważniejszych postaci związanych z odrodzeniem państwa polskiego po latach zaborów. W czasie I wojny światowej dowodził 3. Pułkiem Legionów Polskich, a później II Brygadą Legionów Polskich. W lipcu 1918 roku przedostał się do Francji, gdzie stanął na czele tworzącej się armii polskiej znanej od koloru mundurów jako Błękitna Armia. Po zakończeniu I wojny światowej Błękitna Armia gen. Hallera walczyła na frontach wojny polsko – bolszewickiej. W lutym 1920 roku gen. Józef Haller dokonał symbolicznych zaślubin Polski z Morzem Bałtyckim.

Zapraszamy do galerii zdjęć!

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wrzesnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto