Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spotkania z archeologią w Grzybowie [ZDJĘCIA]

Piotr Michalak
Spotkania z archeologią w Grzybowie
Spotkania z archeologią w Grzybowie fot. Piotr Michalak
Spotkania z archeologią w Grzybowie rozpoczęte. Drugi sezon archeologicznych pikników rozpoczął się 3 maja w grzybowskim oddziale Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Tym razem do podwrzesińskiego grodu zawitali kowale, którzy w czasach Mieszka I zajmowali szczególną pozycję w społeczeństwie.

Spotkania z archeologią w Grzybowie ruszyły. Podobnie jak w ubiegłym roku raz miesiącu gród w Grzybowie zaprasza na pikniki z historią w tle. Majowa impreza była pierwsza z czterech zaplanowanych w tym sezonie. Tematem spotkania było wczesnośredniowieczne kowalstwo.

Zobacz: rzemiosło w grzybowskim grodzie

Na gości spotkań z archeologią w Grzybowie jak zwykle czekało mnóstwo atrakcji. Podczas ciekawie prowadzonego wykładu, dr Marcin Danielewski przybliżył słuchaczom pozycję kowala we wczesnopiastowskim społeczeństwie, jego warsztat i umiejętności, którymi musiał się wykazywać. Kowal, jako rzemieślnik-specjalista cieszył się wieloma przywilejami, m.in. nie płacił podatków, nie służył przy pracach przy grodzie, zwolniony był także z obowiązków okołotransportowych. Dowiedzieliśmy się też nieco o systemie ekonomicznym państwa Mieszka I opartym na grodach i osadach służebnych.

Na brak zajęć nie mogły narzekać dzieci. Spotkania z archeologią w Grzybowie to miejsce, gdzie młodzi odkrywcy mogą dotknąć przeszłości. W zaimprowizowanym wykopie archeologicznym znajdowały kości, gliniane skorupy garnków, rozcieraki i wiele innych narzędzi dziś już nie używanych. Na kole garncarskim powstawały cudeńka z gliny, w kuźni obsługiwały miechy i oczywiście mogły przymierzyć prawdziwą zbroję, dowiadując się przy tym mnóstwa ciekawych rzeczy wprost od słowiańskiego woja.

Zarówno dzieci, jak i dorośli mogli podczas spotkań z archeologią w Grzybowie postrzelać z łuku, spróbować sił w rzucaniu nożem, czy toporkiem, podziwiać wyroby rozmaitych rzemiosł, a po wszystkich atrakcjach wzmocnić nadwątlone siły gorącą grochówką. Członkowie uczestniczącej w projekcie grupy rekonstrukcyjnej przygotowali małą niespodziankę i wczesnym popołudniem zainscenizowali pokaz walki na miecze i topory.

Spotkania z archeologią w Grzybowie - zdjęcia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maksym Chłań: Awans przyjdzie jeśli będziemy skoncentrowani

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wrzesnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto