18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Września: Warsztaty taneczne Ethno Regio [ZDJĘCIA]

[email protected]
Warsztaty taneczne Ethno Regio w internacie ZSTiO
Warsztaty taneczne Ethno Regio w internacie ZSTiO fot. Ewa Konarzewska-Michalak
Znany tancerz i basista Piotr Zgorzelski uczył młodzież, jak poczuć siłę pierwotnego tańca. Warsztaty tańca tradycyjnego w środę zakończyły projekt Ethno Regio we Wrześni.

Życie to rytm – taki przekaz płynął z trzygodzinnych warsztatów, które zorganizowano w internacie Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących we Wrześni.

Zobacz: Nie poznaliśmy się na Ethno Regio

Piotr Zgorzelski pasjonat tańca i muzyki tradycyjnej przekonywał, że jeszcze sto lat temu w innym rytmie toczyło się życie w polskich wsiach i miasteczkach. - Muzyka była powszechna, działa się ot tak, jakby mimochodem przy codziennej pracy – przekonywał animator.

Dziś straciliśmy kontakt z tym wrodzonym darem dającym wytchnienie w codziennych trudach. Nie od parady kiedyś mówiono, że ten kto śpiewa troski rozwiewa.

Piotr Zgorzelski swą opowieść ilustrował filmami pokazującymi etniczne rytmy poruszania się. Uczestnicy obejrzeli unikalny film z 1936 roku przedstawiający, dziś niemal zapomniany, wielkopolski taniec wiwat.

Wreszcie instruktor zachęcił skrępowane dziewczyny i jednego odważnego chłopaka, by spróbowali zatańczyć prosty krok będący podstawą tradycyjnych polskich tańców. Pokazał, jak się ustawić, by nie deptać partnera, jak układać ciało, by wzajemnie dzielić się energią i dawać sobie radość. Podobno doświadczeni tancerze potrafią bez zmęczenia, wiele godzin wirować w mazurku przeżywając trans.

Zajęcia zakończyły muzyczno-taneczny projekt Ethno Regio we Wrześni. Inicjatywę zorganizowała Fundacja LuxSfera. Projekt poświęcony mazurkowi był powiązany z poznańskim festiwalem Ethno Port i miał na celu wzbogacenie oferty kulturalnej mniejszych miast o nowatorskie propozycje.

- Chodziło o to, by pokazać rzeczy, które trudno znaleźć w telewizji, czy internecie – tłumaczy koordynator Szymon Góralczyk. - Celem było pogłębienie naszej tożsamości kulturowej.

Pierwsza edycja warsztatów etnicznych nie cieszyła się dużą popularnością we Wrześni, mimo to organizator jest dobrej myśli. - Ten rok nie był stracony. Września ma potencjał, wiele organizacji chciało wziąć udział w projekcie, ale ze względu na wcześniejsze zobowiązania nie mogli tego zrobić. W przyszłym roku będziemy zapowiadać imprezę z dużo większym wyprzedzeniem.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wrzesnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto