Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Września: W Miłosławiu odbędą się obchody 120. rocznicy odsłonięcia pomnika Słowackiego

Adrianna Jackowiak
W sobotę 14 września, w Miłosławiu, odbędą się obchody 120-rocznicy odsłonięcia pomnika Juliusza Słowackiego "Żyłem z Wami". Pomnik ten jest pierwszym pomnikiem upamiętniającym tego pisarza na ziemiach polskich.

Pomnik przedstawiający popiersie Juliusza Słowackiego, wykonany z kremowego marmuru jest dziełem Władysława Marcinkowskiego. Po jego lewej stronie, do kolumny będącej częścią pomnika, znajduje się ławeczka. Po prawej stronie natomiast znajduje się figura dziewczyny ubranej w ludowy strój, opierającej się o kolumnę. Pozostałą część pomnika stanowią niewielkie kolumny z komiennym zniczem oraz urną, które symbolizują życie i śmierć.

Na wydarzeniu opublikowanym na portalu społecznościowym, znajdziemy następujące informacje:

120 lat temu w miłosławskim parku odbyło się uroczyste odsłonięcie pierwszego na ziemiach polskich pomnika Juliusza Słowackiego. Na wydarzenie zjechali wybitni literaci i artyści, m.in. Henryk Sienkiewicz, Julian Fałat, Leon Wyczółkowski. Pomnik powstał z inicjatywy Józefa Kościelskiego – właściciela Miłosławia na przełomie XIX i XX w. Był on politykiem, poetą, tłumaczem, dramaturgiem, a przede wszystkim patriotą i obrońcą polskiego języka, kultury i literatury. Spośród klasyków literatury polskiej szczególnym sentymentem darzył Juliusza Słowackiego i właśnie jemu postanowił ufundować pomnik. Był to czas wyjątkowo niesprzyjający takim inicjatywom - czas nasilonej walki zaborcy z wszelkimi przejawami polskości. Po długich staraniach w Berlinie uzyskał zgodę na postawienie w ustronnym miejscu pałacowego parku pomnika Słowackiego. Autorem pomnika został Władysław Marcinkowski, który tak pisał o swoim dziele: Trzeba ten pomnik oglądać wieczorem, na tle dębów i świerków, przy oświetleniu księżyca, w uroczym ustroniu miłosławskiego parku, aby się przekonać, że go owiewa dziwny czar poezji i smętku, pod którego wrażeniem człowiek mimo woli wzdycha i szeptem powtarza „Smutno mi Boże”. U stóp cokołu, zasłuchana w romantyczne poezje siedzi Małgośka, dziewczyna z ludu. Jako model pozowała Katarzyna Kościelska – córka fundatora. Uroczystość odsłonięcia pomnika, która miała miejsce 16 września 1899 r. stała się wielką manifestacją narodową. Przybyło na nią ponad trzysta osób ze wszystkich trzech zaborów. Szczególnym echem odbiła się mowa, jaką wygłosił Henryk Sienkiewicz.
W tym roku przypada nie tylko 120-rocznica odsłonięcia, ale i 210 rocznica urodzin i 170 rocznica śmierci wieszcza. Rekonstrukcji podejmą się aktorzy, którzy wiernie odtworzą wydarzenia tamtego dnia, wcielą się m.in. w rolę Józefa Kościelskiego, Henryka Sienkiewicza i księcia Czartoryskiego. Będzie to spektakl z żywym udziałem widzów - dzięki temu, że aktorzy będą pośród publiczności, widz poczuje, że jest w środku tego spektaklu i jeszcze lepiej odczuje wydarzenia sprzed 120 lat. Oprawę zapewni chór Camerata, który odtworzy pieśni śpiewane 16 września 1899 roku.

W imieniu organizatorów zapraszamy do wzięcia udziału w wydarzeniu, podczas którego:
- odbędzie się czytanie poezji i fragmentów dzieł Słowackiego na miłosławskim rynku;
- widowisko teatralne;
- koncert Michała Kowalonka;
- spacer po parku w blasku księżyca;

Informacje dotyczące godzin poszczególnych wydarzeń zamieszczone są na załączonym plakacie.

ZOBACZ --> Czy przepełnione szkoły są bezpieczne?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wrzesnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto