18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Września: Szansa na drugie życie [ZDJĘCIA]

Ewa Konarzewska-Michalak
Nie zabierajmy narządów do nieba, one potrzebne są tu, na ziemi
Nie zabierajmy narządów do nieba, one potrzebne są tu, na ziemi fot. Ewa Konarzewska-Michalak
– Moje życie było gehenną. Dzięki przeszczepowi znów jestem samodzielna i aktywna, mogę normalnie żyć – z mocą mówiła Barbara Rewers na spotkaniu z uczniami w ZSZ nr 2 poświęconemu transplantologii.

Barbara Bober ze Szczecina wysłała do wrzesińskiego LO wzruszający list. Opowiedziała jak z dnia na dzień zapadła na otłuszczenie wątroby ciężarnych. Choroba wcześniej nie dawała żadnych objawów. W ósmym miesiącu ciąży – nagła zapaść, szybkie cesarskie cięcie i czekanie na wyrok. Zostało jest 72 godziny życia. Ale udało się – dzięki przeszczepowi wątroby żyje, a mały Mateuszek ma mamę.

Ludzie każdego dnia modlą się za tych, którzy oddali im narządy. Niestety są chorzy, którzy czekają bezskutecznie i umierają, bo nie dostali drugiego serca, wątroby, trzustki czy nerki.

ZSZ nr 2 oraz LO im. Henryka Sienkiewicza jako jedne z 30 wielkopolskich szkół uczestniczą w kampanii „Drugie życie” popularyzującej wiedzę o transplantologii. Zadaniem młodzieży zaangażowanej w projekt jest propagowanie idei przeszczepów i przekonywanie o słuszności tej metody leczenia, która bywa ostatnią szansą dla wielu chorych.

Zobacz: Absurdy Września

– W zeszłym roku w Polsce wykonano 1 500 przeszczepów. Nie należymy do krajów europejskich przodujących w transplantologii. W 2010 roku na milion mieszkańców wykonano 13,3 proc. przeszczepów, a w Hiszpanii aż 32 proc. – informował dr Piotr Suszczewicz z Oddziału Transplantologii i Chirurgii Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu, który 12 kwietnia odwiedził obie szkoły. Gość przekonywał, że techniki chirurgiczne i leczenie zapobiegające odrzuceniu narządów są tak skuteczne, że coraz więcej chorych ludzi, wydawałoby się skazanych na długoletnie cierpienia i śmierć, może skorzystać z ich dobrodziejstwa.

Zobacz: Wybuch gazu w Goniczkach

Suszczewicz przekonywał, że ryzyko handlu organami w Polsce jest znikome. Narządy pobiera się pod ścisłą kontrolą Poltransplantu, a ich dalszy los jest stale monitorowany.

W polskim prawie istnieje przepis o domniemanej woli oznaczający, że można pobrać narządy z ciała zmarłego, jeśli osoba ta za życia nie zgłosiła sprzeciwu do Centralnego Rejestru Sprzeciwów. W praktyce jednak lekarze zawsze pytają o zgodę rodzinę i do niej należy decyzja. W 10 proc. przypadków krewni nie zgadzają się.

Każdy z nas może wypełnić oświadczenie woli i zawsze nosić je przy sobie. W razie nieszczęśliwego wypadku i śmierci lekarze będą wiedzieli, że zgodziliśmy się na oddanie narządów.

W LO młodzież wysłuchała też ks Marcina Kulczyńskiego, który przedstawił stanowisko Kościoła wobec transplantacji. – Zgoda na przeszczep to najwyższy wyraz miłości bliźniego – mówił. – Kościół nie zgadza się jedynie z przepisem o domniemanej woli. Każdy człowiek sam powinien decydować, co się stanie z jego ciałem po śmierci.

Swoje historie opowiedzieli osoby po przeszczepach – Jan Stępniak, Katarzyna Sobkowiak oraz Ireneusz Łączek.

Po spotkaniach młodzież rozdawała oświadczenia woli wśród rówieśników.

Widzisz coś ciekawego lub irytującego? Pisz na [email protected], dodaj swój artykuł lub zostaw mi wiadomość na Facebooku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wrzesnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto