Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Września: Świąteczna jajecznica z pisanek

Ewa Konarzewska-Michalak
Katolicy święcą pokarmy od VIII wieku.
Katolicy święcą pokarmy od VIII wieku. fot. Ewa Konarzewska-Michalak
Po południu w kościele pw. Kazimierza Królewicza ksiądz pytał dzieci, czemu święcimy jajka. - Co się dzieje jak kura siada na jajkach? podpowiadał. - Jajecznica! - radośnie odpowiedział jeden z chłopców. - Pisanki - dodała dziewczynka. Rodzice wybuchnęli gromkim śmiechem.

Oczywiście jajka przypominają nam o odrodzeniu. Błogosławieństwo pokarmów i napojów świątecznych jest praktykowane w Kościele co najmniej od VIII wieku. Obrzęd ten ma początek w tradycji wczesnochrześcijańskiej, w powszechnych ofiarach płodów ziemi, z które, jak za wszystko chrześcijanie powinni dziękować Bogu.

Zobacz: W Wielkanoc śpimy dłużej

Kiedyś na wsi święciło się całe stoły z jedzeniem, wszystko co spożywano musiało być pobłogosławione. Dziś święcenie jest obrzędem bardziej umownym. Do koszyczków wkładamy przede wszystkim jajko symbol nowego życia, wędliny wieprzowe na znak uwolnienia ze Starego Zakonu, sól chroniącą przed zepsuciem, chleb - podstawowy pokarm oraz baranki z masła lub ciasta oznaczające Jezusa.

Widzisz coś ciekawego lub irytujacego? Pisz na [email protected], dodaj swój artykuł lub zostaw mi wiadomość na Facebooku.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wrzesnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto