Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Września: Salvador Dali zawitał we Wrześni - odwiedź wystawę z oryginalnymi drzeworytami z Boskiej Komedii [ FOTO]

Adrianna Jackowiak
Adrianna Jackowiak
Sto prac Salvadora Dali można zobaczyć w Muzeum Regionalnym we Wrześni. Do odwiedzenia ekspozycji pt.: „Boska Komedia” zorganizowaną przez Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich we Wrześni we współpracy z Art Expo S.I.A. zaprasza m.in. Burmistrz Miasta i Gminy Września. Ciekawi, co zostaniecie na miejscu? Na zachętę publikujemy kilka zdjęć z wernisażu prac.

Drzeworyty Salvadora Dali we Wrześni

Zorganizowana przez Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich we współpracy z Art Expo S.I.A. wystawa pt.: ,,Boska Komedia" składa się ze 100 oryginalnych prac wykonanych metodą ksylografii, które wcześniej stanowiły prywatną kolekcję francuskiej gwiazdy kina - Mariny Vlady oraz rosyjskiego pieśniarza - Włodzimierza Wysockiego. Prace te uznawane są za jedne z najważniejszych dzieł XX wieku.

W roku 1950, na prośbę rzymskiej biblioteki Libreria dello Stato, Salvador Dali podjął się namalowania 100 akwareli ilustrujących pieśni z „Boskiej Komedii” Dantego Alighieri, po jednej dla każdej z nich. W roku 1951 część akwareli wystawiona została w Rzymie, jednak gdy praca malarza była w toku, umowa z nim została unieważniona, ponieważ uznano, iż „Boska Komedia” Dantego musi być ilustrowana przez artystę włoskiego pochodzenia.

Salvador Dali postanowił z własnej inicjatywy ukończyć dzieło. Prace trwały od 1950 do 1959 roku. W lipcu 1959 roku francuskie wydawnictwo Les Heures Claires kupiło wszystkie prawa autorskie do prac, uzyskując je na wyłączność. Następnie dzieła zostały starannie wydrukowane i wygrawerowane. Wybór kolorów, grawerowanie 3500 tablic drewnianych, które były niezbędne do stworzenia 100 ksylografii, zajęło 55 miesięcy (od kwietnia 1959 roku do listopada 1963 roku) ciągłej pracy grupy najlepszych specjalistów w obecności i pod stałym nadzorem Salvadora Dali.

Jednym z celów wystawy jest przybliżenie odbiorcom tego w jaki sposób hiszpański malarz ilustrował swoje poglądy przy pomocy specjalnego, artystycznego języka, w formie obrazów, które często przybierają wymiar niematerialny, a przy tym wyraźnie oddziałują na oglądających. Wystawione prace przedstawiają twórczą stronę zachwycającej wyobraźni Salvadora Dali.

Był on przede wszystkim artystą intelektualnym. Ilustrowanie własnych teorii i idei stanowiło jeden z głównych celów jego twórczości. Istotnym było ukazanie nie tego, co dostrzega odbiorca, lecz tego, co czuje, myśli, doświadcza, być może nie zdając sobie z tego sprawy.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wrzesnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto