Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Września: Rezerwat Archeologiczny Gród w Grzybowie Oddział Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy zaprasza na Narodowe czytanie [5.09.2020]

Adrianna Jackowiak
Adrianna Jackowiak
Rezerwat Archeologiczny Gród w Grzybowie Oddział Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy w dniu 5 września w godzinach od 11:00 do 14:00 zaprasza na dziewiąte Narodowe Czytanie 2020 pod Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej.

Zapowiedź wydarzenia

"Na grzybowskim grodzie muzealnicy wspólnie z nauczycielami i uczniami Szkoły Społecznej w Grzybowie, pracownikami Biblioteki Pedagogicznej Filia we Wrześni i zaproszonymi gośćmi oraz turystami będą czytać, zaproponowaną przez Prezydenta Andrzeja Dudę z Małżonką, „Balladynę” Juliusza Słowackiego" - poinformowali gospodarze Rezerwatu Archeologicznego Gród w Grzybowie Oddział Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

O Balladynie[/b
Balladyna to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji, w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski Powstania Listopadowego i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów – dramat o dążeniu do władzy, zbrodni. Bardzo polska pełna tragizmu i komizmu, osadzona na tle baśniowych dziejów, opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo a także rzeźbę. Powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.
Prezent z Kancelarii Prezydenta
Z Kancelarii Prezydenta RP do grodu w Grzybowie przesłano okolicznościowy stempel tej akcji – wszyscy czytający będą mogli uzupełnić nim swój egzemplarz „Balladyny”. Uczestnicy Czytania wchodzą na gród przestrzegając aktualnie obowiązujących zasad sanitarnych. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wrzesnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto