Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Września: Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło program wyborczy [ZDJĘCIA]

Ewa Konarzewska-Michalak
Września: PiS przedstawiło program wyborczy.
Września: PiS przedstawiło program wyborczy. fot. Ewa Konarzewska-Michalak
Września: Prawo i Sprawiedliwość wystawiło Marka Kołodziejczyka na burmistrza. Proponuje on inne spojrzenie na gminę i wydawanie pieniędzy. - Gmina to nie przedsiębiorstwo, to przede wszystkim ludzie. Władze powinny stwarzać im dobre warunki do życia.

Września: Prawo i Sprawiedliwość.

- Obecni burmistrzowie mają nastawienie ekonomiczne - traktują gminę jak przedsiębiorstwo, które żeby się rozwijać musi przynosić zyski - mówi Marek Kołodziejczyk, były radny. - Uważam, że oprócz generowania miejsc pracy, powinniśmy przeznaczać fundusze na rzeczy, które niekoniecznie są rentowne. Basen, miejsca rekreacji, tętniące życiem parki są potrzebne ludziom, a przecież nie będą zarabiały - nie o to chodzi.

Zobacz: Lista kandydatów PiS

Kandydat twierdzi, że zadaniem władz jest dawanie impulsu inicjatywom społecznym, które będą prowadzone przez organizacje pozarządowe i sektor prywatny. Jest za jeszcze lepszym dostosowaniem edukacji do potrzeb lokalnego biznesu, promowaniem Wrześni w kraju i za granicą, co mogłoby przyciągnąć młodych przedsiębiorców działających w różnorodnych branżach. Chce wydzielić budżet obywatelski, a także zwiększyć dostępność samorządowców dla mieszkańców.

Września: Prawo i Sprawiedliwość przestawiło program wyborczy

Szerszy program wyborczy omówiono we wrzesińskiej siedzibie PiS. 28 października Poseł Witold Czarnecki spotkał się z kandydatami do rady miejskiej (Wiesław Zawal), rady powiatu (Wiesława Kowalska, Przemysław Hirschfeld, Tomasz Chromiński i Zbigniew Waszak) oraz sejmiku wielkopolskiego (Bartłomiej Wróblewski, Tadeusz Dębicki).

Kandydaci chcą poprawić jakość sieci dróg powiatowych, doprowadzić do budowy nowych ścieżek rowerowych, stworzyć warunki do rozwoju transportu prywatnego, dzięki któremu mieszkańcy wsi mogliby dojeżdżać do miast. Obecnie gnieźnieński PKS zakazuje busom zatrzymywać się na przystankach, co blokuje powstawanie nowych połączeń komunikacyjnych.

- Jeśli nie zadbamy o drogi i komunikację, które są krwiobiegiem powiatu, może się okazać, że nie wykorzystamy w pełni szansy, jaką jest Volkswagen - ubiegną nas inne powiaty mające lepszą infrastrukturę - podkreślił radny powiatowy i szef wrzesińskiego PiS Przemysław Hirschfeld.

Radny jest przeciw komercyjnemu wykorzystywaniu szpitala powiatowego, do czego jego zdaniem może dojść, ponieważ na rozbudowywanej placówce ciążą wielomilionowe zobowiązania finansowe pochodzące z odsetek i obligacji. Długi obciążają budżet i hamują inwestycje. Kandydat uważa, że należy kontrolować inwestycje we Wrzesińskiej Strefie Aktywności Gospodarczej pod kątem norm środowiskowych, by nie doszło do zniszczeń ekologicznych. Chce również dbać o pamięć lokalnych bohaterów.

Konkretne cele postawiła sobie Wiesława Kowalska, kandydatka do rady powiatu, prezes Towarzystwa Kulturalnego Echo Pyzdr, laureatka tytułu Dobroczyńca roku tygodnika Newsweek. Chce ona przenieść relacje władz z organizacjami pozarządowymi na poziom partnerski, wypromować markę powiatu wrzesińskiego, ograniczyć biurokrację, lepiej kontrolować wydatki powiatu i tworzyć warunki dla społeczeństwa obywatelskiego.

Ważną kwestią dla kandydatki jest również przeciwdziałanie wyludnianiu i ubożeniu wsi. Proponuje stworzenie inkubatorów przetwórczych, które spełniałyby normy sanitarne. Wyśrubowane przepisy sprawiają, że wielu rolników nie może sprzedawać własnych, przetworzonych produktów.

Twórczyni najlepszego programu stypendialnego w Polsce zamierza pracować na rzecz lepszej edukacji młodych w powiecie.

- Nie zatrzymujmy się na etapie produkcji dla Volkswagena. Twórzmy start-upy, by znać najnowsze technologie i umieć je wykorzystać. Mogłyby one powstawać przy nowej fabryce VW. Służyłyby one kształceniu polskich elit. Proponuję też skuteczniejszy od obecnego program stypendialny dla młodych.

Bartłomiej Wróblewski, kandydat do sejmiku, dyrektor Instytutu Prawa w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej chce działać na rzecz modernizacji dróg i linii kolejowych w regionie, wsparcia dla drobnych i średnich firm przetwórczych na wsi i zwiększenia zysków dla rolników. Kandydat proponuje zwiększenie inwestycji w służbę zdrowia - budowę szpitala dziecięcego dla województwa i wsparcie Wielkopolskiego Centrum Onkologicznego. Natomiast Tadeusz Dębicki będzie się starał o większe dopłaty dla rolników i nakłady na remonty melioracji.

Bartłomiej Wróblewski niedługo jeszcze raz odwiedzi Wrześnię. 8 listopada w Klubie Trójka będzie opowiadał o wyprawach w Himalaje i zdobyciu Korony Ziemi, w tym Mount Everestu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wrzesnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto