Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Września: Powstanie Państwowa Szkoła Muzyczna

Adrianna Jackowiak
NM
Mamy dobrą wiadomość! Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pozytywnie rozpatrzyło wniosek o powstanie publicznej szkoły muzycznej we Wrześni.

Od 2017 roku trwają starania związane z powstaniem państwowej szkoły muzycznej we Wrześni. Tego roku urzędnicy Starostwa Powiatowego we Wrześni przygotowali wniosek do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, by taka placówka powstała w naszym mieście - niestety decyzja była odmowna.

Po zaistniałej sytuacji stowarzyszenie Projekt Września z panią Lilianą Kuczą zaczęli działać i przekonywać urzędników, do tego, że warto wdrożyć to założenie w życie. W tym samym czasie Starostwo Powiatowe złożyło kolejny wniosek do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z prośbą o wyrażenie zgodny na powstanie placówki i udało się!

Na stronie stowarzyszenia Projekt Września znaleźć można kalendarium związane z rozwojem sytuacji. Stowarzyszenie przedstawia następujący harmonogram:

13 listopada 2018 r. - wniosek PW do MKiDN

Wnosimy o wyjaśnienia braku zgody na utworzenie szkoły i pytamy o szczegóły. Otrzymujemy odpowiedź, która nas nie zadowala.

21 grudnia 2018 r. - wniosek PW do MKiDN

Wnosimy o wszystkie pisma w sprawie i pytamy o szczegóły dokonanej analizy dostępności szkół muzycznych w okolicy Wrześni. Otrzymujemy odpowiedź, że analiza nie jest papierowym dokumentem, tylko - krótko mówiąc - myśleniem MKiDN po spojrzeniu na mapę.

14 stycznia 2019 r. - wnioski PW do Starostwa

W pierwszym wniosku poprosiliśmy o wzmożenie działań w sprawie państwowej szkoły muzycznej I stopnia. W odpowiedzi otrzymaliśmy informację, że mamy zając się istotnymi obszarami aktywności społecznej i nie kierować pism do starostwa.

W drugim wniosku z tego dnia prosiliśmy o informacje w sprawie ilości dzieci z powiatu wrzesińskiego w szkołach muzycznych w Gnieźnie i Słupcy. Wszystkie materiały otrzymaliśmy.

4 lutego 2019 r. - wniosek PW do MKiDN

Ponawiamy wniosek o utworzenie we Wrześni szkoły muzycznej. Opisujemy sytuację dotyczącą ilości dzieci z powiatu w szkołach w Słupcy i Gnieźnie. Sięgamy po nowe argumenty, w tym dotyczące tradycji muzycznych we Wrześni. W odpowiedzi z 16 kwietnia otrzymujemy informację, że nie ma podstaw do otwarcia szkoły we Wrześni.

W związku z powyższym piszemy pismo z prośbą o spotkanie z dyrektor Lidią Skrzyniarz.

13 marca 2019 r. - wizyta RPO we Wrześni

W czasie spotkania z RPO temat szkoły podejmuje publicznie Liliana Kucza (działa razem z PW). Rzecznik obiecuje, że podejmie sprawę. Po otrzymaniu od nas wszystkich pism, dnia 14 kwietnia br. RPO wysyła swoje pismo do ministra Glińskiego [pismo tutaj].

25 kwietnia 2019 r. - wizyta prof. Krasnodębskiego w Pyzdrach

W czasie wizyty prof. Krasnodębskiego w Pyzdrach podejmujemy publicznie temat i przekazujemy mu kopertę z całą korespondencją w sprawie szkoły muzycznej (wnioski starostwa, nasze pisma i wszystkie odpowiedzi z MKiDN).

17 maja 2019 r. - wizyta w MKiDN

W czasie naszej obecności w MKiDN rozwiewaliśmy wszystkie wątpliwości urzędników, co do szkoły muzycznej. Była omawiana kadra nauczycielska (każda osoba z osobna) oraz budynek (pomieszczenia, lokalizacja i wyposażenie). Był też poruszony temat tradycji muzycznych we Wrześni, aktualnego stanu prywatnych ognisk muzycznych oraz osoba działającego w okresie powojennym we Wrześni prof. Mieczysława Tomaszewskiego. Omówiliśmy też sprawę remontu WOK-u. Naprawdę nie była to łatwa rozmowa. Niemniej po naszych wyjaśnieniach padło stwierdzenie pani dyrektor do jej pracownika, że w takim razie nie ma wątpliwości i prosi o przygotowanie pozytywnej decyzji do podpisania.

To główne działania publiczne, które podjęliśmy w sprawie szkoły muzycznej. Poza wyżej wskazanymi oczywiście wielokrotnie omawialiśmy wszystko na spotkaniach PW dostępnych dla wszystkich zainteresowanych, analizowaliśmy dokumentację i ustawę (w tym naturę prawną decyzji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz możliwość wzruszenia jej w trybie sądowoadministracyjnym – niestety decyzja nie jest wydana na podstawie KPA i nie dało się nic zrobić), oraz szukaliśmy tradycji muzycznych we Wrześni. W tym ostatnim przypadku udało się znaleźć, że pierwszą szkołę muzyczną założył w 1945 roku Mieczysław Tomaszewski, późniejszy profesor i doktor honoris causa Akademii Muzycznej w Krakowie. Wspomina o tym między innymi w swojej książce „Odczytywanie na nowo” [wydanej w Krakowie w 2011 roku]. Na stronie 68 pisze: „(…) zebrawszy kilka pań (pamiętam wśród nich Wandę Kaliszewską), które prywatnie uczyły muzyki, powołałem do życia szkołę muzyczną.”

(źródło:www.projektwrzesnia.p )

ZOBACZ --> Kamil Bednarek pozdrawia czytelników

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wrzesnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto