18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Września: Olimpiada we Wrześni [ZDJĘCIA]

Ewa Konarzewska-Michalak
Specjalistyczna olimpiada odbywa się we Wrześni co dwa lata
Specjalistyczna olimpiada odbywa się we Wrześni co dwa lata fot. Ewa Konarzewska-Michalak
Młodzież z zachodniej Polski walczyła w eliminacjach okręgowych Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych we Wrześni.

Gospodarzem 37 edycji olimpiady na szczeblu wojewódzkimbył Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących. Konkurs wiedzy to wyzwanie logistyczne – 18 kwietnia do Wrześni zjechało 160 uczniów z sześciu województw: wielkopolskiego, lubuskiego, zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego oraz podlaskiego. Nad przebiegiem olimpiady czuwała komisja składająca się z pracowników Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Zobacz: Strzały na Kaliskiej

Młodzież sprawdzała się w dziewięciu blokach tematycznych: produkcji roślinnej, produkcji zwierzęcej, architektury krajobrazu, mechanizacji rolnictwa, agrobiznesu, ogrodnictwa, leśnictwa, ochrony i inżynierii środowiska oraz żywienia człowieka.

Zobacz: Wrzesiński standard po raz trzeci

Rano uczniowie pisali testy, po południu zmagali się z zadaniami praktycznymi, przy rozwiązaniu których trzeba wykazać się konkretnymi umiejętnościami. Musiała zmierzyć się z trzema zadaniami – za każde z nich można było uzyskać maksymalnie 20 punktów. W bloku produkcji roślinnej młodzież musiała m.in. rozpoznać choroby, a także szkodniki roślin oraz zaproponować sposoby ich zwalczania.

W sobotę uczniowie dowiedzieli się, kto był najlepszy. Do eliminacji centralnych, które odbędą się 7-8 czerwca w SGGW w Warszawie zakwalifikowało się pięcioro uczniów z Wrześni: Angelika Chojnacka (żywienie człowieka i gospodarstwo domowe), Arkadiusz Olbrychowski (produkcja zwierzęca), Adam Krotofil (produkcja roślinna), Adam Pańczak (mechanizacja rolnictwa) i Julia Matysiak (żywienie człowieka i gospodarstwo domowe).

Zwycięzcy dostali atrakcyjne nagrody ufundowane przez organizatorów i sponsorów m.in. komputery. Laureaci mają też wolny wstęp na studia.

– Kiedyś olimpiady trwały kilka dni, teraz ze względu na koszty tylko dwa – informuje przewodniczący komisji prof. Andrzej Łączyński. – Taki konkurs jest dużym obciążeniem finansowym. MEN daje dwa i pół tysiąca złotych, główną część wydatków pokrywa uniwersytet, organizująca eliminacje szkoła, starostwo powiatowe oraz sponsorzy.

W otwarciu olimpiady uczestniczyła m.in. prorektor ds. studiów Uniwersytetu Przyrodniczego prof. Monika Kozłowska, dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi Urzędu Marszałkowskiego Marek Beer oraz wicedyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Wiesława Nowak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wrzesnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto