Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Września: Narodowe Czytanie w Grodzie w Grzybowie - Balladyna lekturą X edycji, 5.09.2020 [GALERIA]

Adrianna Jackowiak
Adrianna Jackowiak
Rezerwat Archeologiczny Gród w Grzybowie Oddział Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy po raz kolejny bierze udział w Narodowym Czytaniu. 5 września, w godzinach od 11:00 do 14:00, odbyła się w nim X edycja wydarzenia pod Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej.

Prezydent RP Andrzej Duda, w liście zachęcającym do współtworzenia akcji, napisał: "Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy.

Narodowe Czytanie odbyło się także w Rezerwacie Archeologicznym Gród w Grzybowie. Jak mówi Konrad Ratajczak, pracownik grodu: "Spotkaliśmy się tu po raz 5, by na grzybowskim grodzie wspólnie z nauczycielami i uczniami Szkoły Społecznej w Grzybowie, pracownikami Biblioteki Pedagogicznej Filia we Wrześni, zaproszonymi gośćmi oraz turystami odczytać Balladynę Juliusza Słowackiego. Czytanie przebiega w miłej atmosferze, uczestnicy chętnie wcielają się w role żeńskie i męskie".

Kilka słów o Balladynie

Balladyna Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

(źródło: prezydent.pl)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wrzesnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto