Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Września: Konferencja z telefonem komórkowym w ręku? Dlaczego nie! CBiRNT oswaja młodzież z nową rzeczywistością

Adrianna Jackowiak
W Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii w Grzymysławicach trwa właśnie konferencja "Akademia Technologii, Digitalizacji, Sztucznej Inteligencji i Humanizmu". Program ciekawy, a interakcja z audytorium nie do końca powszechna.

W Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii w Grzymysławicach trwa właśnie konferencja "Akademia Technologii, Digitalizacji, Sztucznej Inteligencji i Humanizmu".

Na sali konferencyjnej obecni są uczniowie z Zespołu Szkół Politechnicznych we Wrześni oraz klasy ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Mikołaja Kopernika we Wrześni.

Konferencję otworzył kierownik Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii Tomasz Mackiewicz oraz Monika Łagodzińska z Fundacji Kształcenia Ustawicznego PERITIA.

- Kiedy zastanawiałem się, jak zacząć, przyszło mi do głowy ostatnie słowo zawarte w haśle przewodnim naszego dzisiejszego spotkania - HUMANIZM - rozpoczął Mackiewicz. - Tak często mówi się o zmianach technologicznych, jako o przemyśle, o robotyzacji, o ulepszeniu procesu produkcyjnego, wykluczając z tego wszystkiego człowiek, a te zmiany, które otacza przemysł tak naprawdę są to zmiany w ludziach. Mam nadzieję, że dzisiejsza akademia pokaże, czym tak naprawdę są zmiany w otaczającej nas rzeczywistości, które bez względu na to, czy się z nimi zgadzamy, czy nie - biegną. To od nas zależy, w jaki sposób się do tych zmian dostosujemy, czy się w nich odnajdziemy, czy nie. Gdzie znajdziemy w nich dla siebie miejsce.

Monika Łagodzińska z Fundacji Kształcenia Ustawicznego PERITIA otwierając spotkanie podkreśliła potrzebę dzielenia się wiedzą i jej szerzenia - Chcemy pokazać Wam, jak wiele możecie dla siebie zrobić, jak bardzo już dziś jesteście odpowiedzialni za to, co będzie. Nasza historia nabrała szybkiego tempa. - skierowała swe słowa do młodzieży zgromadzonej w sali konferencyjnej.

Wśród przybyłych gości należy wymienić Starostę Wrzesińskiego, Dionizego Jaśniewicza oraz Naczelnik Wydziału Edukacji Powiatu Wrzesińskiego Olgę Kośmińską-Gierę.

Starosta w swej wypowiedzi podkreślił innowacyjność jednostki edukacyjnej jaką stanowi CBiRNT, podziękował za zorganizowanie spotkania. Do zgromadzonych na sali licealistów powiedział:

- Spotykamy się w dość szczególnym miejscu, jeszcze niedawno rosło tutaj pole kukurydzy, a dziś mamy jeden z najnowocześniejszych ośrodków szkoleniowych w Wielkopolsce i Polsce. Chciałbym, by to miejsce żyło nie tylko dlatego, że jest nasycone nowoczesną technologią - zależy nam na tym, by było ono miejscem spotkań, realizacji projektów. Oswajanie z nowoczesną techniką, technologią, która postępuje w tak gwałtownym tempie oraz umiejętność korzystania z dóbr techniki oraz odnalezienia siebie w tym wszystkim jest niezbędne. Stąd Wasza obecność tutaj.

Po przywitaniu gości, rozpoczął się pierwszy panel konferencji, dedykowany tematyce Społeczeństwa 5.0. Zainteresowanie audytorium wzbudziła nie tylko tematyka spotkania, ale także forma zaproponowanej interakcji między uczestnikami konferencji oraz prelegentami. Uczestnicy wzięli udział w ankiecie, a na zadane w niej pytania mogli odpowiadać anonimowo poprzez zalogowanie się pod wskazanym adresem internetowym. Wyniki udzielanych odpowiedzi były od razu widoczne i wyświetlane na jednym z projektorów.

Pierwszy z zaplanowanych paneli ma na celu uświadomienie tego, kim jest Społeczeństwo 5.0 oraz jak się w nim odnaleźć i korzystać z dóbr i możliwości, które przed nami otwiera. Podczas prelekcji padają hasła: sztuczna inteligencja, technologia cyfrowa, sieć 5G, mobilny internet czy przemysłowa rewolucja. Trwają poszukiwania miejsca człowieka w gąszczu słów, które na chwilę obecną jeszcze nie dla każdego są jasne.

Drugi, zaplanowany blok tematyczny nosi nazwę Globalizacja / Przemysł 4.0 i rozpocznie się po godzinie 12.00.
Przemysł 4.0 wyglądający jak scena z filmu science fiction jest dla nas osiągalny jednak wymaga mobilizacji do jego wdrożenia. Podczas zaplanowanych prelekcji głos zabiorą: Maciej Gajek, Magdalena Paciorek, Łukasz Wojtczak, Joanna Kulik, Stowarzyszenie Freelab.

- Podejmowane tutaj zagadnienia nie są mi obce. Poruszone tematy wzbudzają nasze zainteresowanie, ponieważ dotyczą otaczającej nas, coraz bardziej cyfrowej rzeczywistości. Najbardziej podobał mi się lifestream, w którym podjęto tematykę sztucznej inteligencji i algorytmów pozwalających na dobór odpowiednich dla użytkowników treści. Mówiąc najprościej: oglądamy Netflix, wybieramy interesujący nasz serial, by po chwili zaserwowano nam dobór programów zgodny z naszymi zainteresowaniami - to wszystko sprawka sztucznej inteligencji - usłyszeliśmy od uczennicy IV Techników Informatycznego we Wrześni.

Dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 im. Mikołaja Kopernika zorganizowana konferencja jest także ciekawa:
Dla jednych największym zaskoczeniem jest to, że można wysłać SMS mówiąc do Smartfona, dla innych że oznaczając znajomego na zdjęciu, na portalu społecznościowym Facebook, system ID może rozpoznawać naszą twarz na ulicy!!!

Silną reakcję audytorium zauważyła Monika Łagodzińska z Fundacji Kształcenia Ustawicznego PERITIA przy dyskusji związanej z czasem poświęconym serfowaniu w sieci:

- Należy pamiętać o tym, że wszyscy mamy wybór dotyczący czasu spędzanego w internecie. Świadomość tego, że to my decydujemy o czasie spędzonym w wirtualnej rzeczywistości jest bardzo ważna. To, czy spędzamy jedną czy 5 godzin w Internecie zależy tylko od nas! .
Sformułowanie niby oczywiste, ale czy do końca każdy ma tego świadomość?

Chodź to wszystko może brzmieć niezrozumiale, musimy wiedzieć, że jesteśmy uczestnikami rzeczywistości, w której człowiek, maszyny, sztuczna inteligencja żyją obok Należy zrozumieć to, że postęp technologiczny jest nieunikniony i ma na celu ułatwienie funkcjonowania, zmagania się z codziennością.

Na uczestników spotkania czeka także panel Tematy praktyczne w grupach oraz zwiedzanie Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii.

ZOBACZ --> Nowoczesne technologie w Polsce. "Carsharing może wpływać na rozwój elektromobilności"

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wrzesnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto