Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Września: Kierował pojazd ze śmiertelną dawką alkoholu we krwi! Mieszkaniec Miłosławia złapany przez patrol

Adrianna Jackowiak
Adrianna Jackowiak
Pixybay
3 października po godzinie 11.00 w Mikuszewie patrol policji zatrzymał mężczyznę, który kierował motorower pod wpływem alkoholu. 36-letni mieszkaniec gminy Miłosław w wydychanym powietrzu miał...

Prowadził motorower z dawką śmiertelną alkoholu we krwi

3 października po godzinie 11.00 w Mikuszewie patrol policji zatrzymał mężczyznę, który kierował motorower pod wpływem alkoholu. 36-letni mieszkaniec gminy Miłosław w wydychanym powietrzu miał aż 2,62 mg/dm3 alkoholu!
- W przeliczeniu na promile to aż ponad 5 jednostek! - tłumaczy sierż. szt. Adam Wojciński Oficer Prasowy
Komendy Powiatowej Policji we Wrześni tłumaczy jednak, że wynik ten był z tak zwanego pierwszego dmuchania, co wskazuje na to, że kierowca musiał spożyć alkohol chwilę przed kontrolą. Ostatecznie u kierowcy wykazano 0,46 mg/dm3 w wdychanym powietrzu, co w przeliczeniu na promile daje niecały 1 promil.

Jak informuje dr hab. n.med. prof. IMP Anną Krakowiak w rozmowie z Bohdanem Dmochowskim: - Pijacki rekord Polski niepobity od kilkunastu lat to 14,8 promila alkoholu we krwi. Tyle miał Tadeusz S., który zmarł nie od wódki, lecz w wyniku ran odniesionych w spowodowanym przez siebie wypadku samochodowym. Wynik był tak szokujący, że badania powtarzano pięciokrotnie. Natomiast żeński rekord opilstwa ustanowiła Jolanta M., która miała we krwi 8,2 promile.

Jak to jest z tymi promilami?

Polskie prawo* rozróżnia:
1. Stan po użyciu alkoholu, gdy stężenia alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila (od 0,1 mg do 0,25 mg w 1 dm³ wydychanego powietrza). Wymiar kary (wykroczenie, Kodeks wykroczeń): grzywna do 5 tys. zł., zakaz prowadzenia pojazdów do 3 lat, areszt.
2. Stan nietrzeźwości, gdy stężenia alkoholu we krwi wynosi powyżej 0,5 promila (powyżej 0,25 mg w 1 dm³ wydychanego powietrza). Wymiar kary (przestępstwo, Kodeks karny): grzywna, zakaz prowadzenia pojazdów do 10 lat, dożywotnie, kiedy w wypadku giną ludzie, pozbawienie wolności do 2 lat, recydywiści do 5 lat, sprawcy wypadków, w których są ofiary w zależności od klasyfikacji karnej 10-15 lat.
* Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałania alkoholizmowi art. 46 ust. 2 i 3.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wrzesnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto