Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Września: Jak powinna wyglądać apteczka pierwszej pomocy dla naszego zwierzaka?

Adrianna Jackowiak, Magdalena Antosik
Uwielbiamy wakacje! Wolność, wycieczki, nowe miejsca, nowe smaki, kilometry pieszych wędrówek, lub wprost przeciwnie- godziny leniuchowania nad wodą. Coś pięknego. Coraz częściej razem z nami jadą na wakacje nasze zwierzaki. Dla nich to również wspaniały okres, warto zatem zadbać o maksymalne bezpieczeństwo i zabezpieczenie siebie i pupili na wypadek sytuacji awaryjnej. - Ale bez przesady, co się może wydarzyć? To tylko wakacje!- powiecie. A okazuje się, że przykrych niespodzianek możemy mieć ze zwierzakiem całkiem sporo.

Zapytaliśmy panią Magdalenę Antosik z Centrum Weterynaryjne Września, o to jak powinna wyglądać apteczka pierwszej pomocy dla naszego zwierzaka. Pani Magda stanęła na wysokości zadania i kompetentnie oraz wyczerpująco odpowiedziała na zadane przez nas pytanie - jak na lekarza weterynarii przystało. Zapraszamy do lektury.

Magdalena Antosik:

- Pogryzienia przez inne psy, koty, owady, poparzenia opuszek, rany, skaleczenia, pokrzywki, odczyny alergiczne, wbite kleszcze, wstrząsy spowodowane przegrzaniem organizmu, czy biegunki pokarmowe to tylko niektóre z nich.
Zanim wybierzemy się w podróż ze swoim zwierzęciem przygotujmy również jego na nieproszone „niespodzianki” i zabierzmy ze sobą Psią/Kocią Apteczkę Pierwszej Pomocy. To mała torebka z podstawowym zestawem ratunkowym, którą bez problemu zmieścicie w plecaku.

Co powinno znaleźć się w środku?

1) przenośna miska na wodę/poidełko- wiadomo dlaczego!
2) kleszczołapki- przed wyjazdem na pewno pamiętaliście o zabezpieczeniu zwierzęcia przed pasożytami zewnętrznymi, ale na tzw wszelki wypadek warto mieć pod ręką sprzęt do fachowego usunięcia kleszcza
3) maść ochronna na opuszki- pomoże uchronić psa przed poparzeniem od rozgrzanego do czerwoności asfaltu. Ukoi i natłuści też poparzone już łapki.
4) podstawowy preparat przeciwbiegunkowy i probiotyk- pomoże uspokoić brzuch przy biegunce pokarmowej (z przejedzenia lub nagłej zmiany karmy), zwiąże wodę w jelitach. Uwaga- takie preparaty jak DiaDog czy węgiel nie pomogą przy biegunkach bakteryjnych!
5) nadmanganian potasu- dostępny w każdej aptece, hamuje krwawienie, np. przy naderwanym pazurze
6) podstawowy środek dezynfekujący, np. Octenisept (i małe opakowanie gazików)- pierwsza pomoc przy zadrapaniach, skaleczeniach
7) bandaż elastyczny i bandaż anty-wylizaniowy (gorzki) – takim „gumowym” bandażem łatwo zabezpieczymy otwartą ranę, ale też poprzez mocniejszy ucisk podłożonego pod spód gazika zatamujemy krwawienie np. przeciętej opuszki
8) podstawowy czyścik do uszu- zwłaszcza dla psów kochających wodę. Wystarczy kilka kąpieli i zapalenie ucha gotowe
9) wapno dla zwierząt- dostępne w aptekach zwykłe wapno, ale bez słodzików. To nasza broń natychmiastowa przy pokrzywkach, hot-spotach i obrzękach alergicznych
10) środki jednorazowe- gaziki, wata, rękawice lateksowe
11) termometr- wystarczy lekko naoliwić końcówkę (np. olejem rzepakowym) i bezpiecznie zmierzymy temperaturę w odbycie. Wysoka temperatura to sygnał alarmowy
12) nożyczki- do przycięcia badaża, plastra, gazika itp.

Na zakończenie Pani Magda dodaje:

- Co ważne, warto przed wyjazdem rozeznać się w okolicy, w której będziemy wypoczywać i wyszukać numery alarmowe do najbliższych lekarzy weterynarii lub całodobowych gabinetów.
Sytuacje nagłe, jak np. po pogryzieniu przez inne zwierzę, przy silnej duszności z powodów alergii na owady, czy w początkowym stanie wstrząsu cieplnego, wymagają szybkiej reakcji. Nie zwlekajcie z wizytą u lekarza!

Odpoczynek to jedna z przyjemniejszych rzeczy w naszym życiu i to od Was będzie w głównej mierze zależało, czy wypoczywające z Wami zwierzęta będą zrelaksowane i...bezpieczne - podsumowuje właścicielka Centrum Weterynaryjnego Września.

ZOBACZ --> Dziś Dzień Psa. Dlaczego warto mieć pupila?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wrzesnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto