Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

WRZEŚNIA: Gdzie po pomoc w czasie długiego weekendu? Sprawdź, gdzie udać się gdy coś się stanie na terenie powiatu wrzesińskiego

Adrianna Jackowiak
Adrianna Jackowiak
Zdrowie Wprost
- Rozpoczynający się długi weekend jest dobrą okazją do przypomnienia, gdzie szukać pomocy medycznej w dni wolne od pracy. Jeśli potrzebujemy wizyty domowej w ramach wieczorynki, musimy zadzwonić do tej, która obejmuje swoim rejonem nasz adres zamieszkania. Pomoc w dni wolne i święta można również otrzymać w ramach Teleplatformy Pierwszego Kontaktu oraz w uzasadnionych przypadkach – w Izbach Przyjęć i Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych - informuje Wielkopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia.

Gdzie po pomoc w czasie długiego weekendu? Sprawdź rejon wyjazdowy swojego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej

W Wielkopolsce funkcjonują 42 punkty nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, czyli tzw. wieczorynki. Możemy w nich otrzymać pomoc lekarza w tygodniu od godz. 18 do 8, a także całodobowo w dni wolne i święta. Do wieczorynek można zgłaszać się w przypadku nagłego zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia, gdy dotychczas zastosowane środki nie zadziałały. Lekarz punktu NiŚOZ może również wystawić receptę na leki stosowane w chorobach przewlekłych, jeśli nagle nam ich zabraknie.

W przypadku osobistej wizyty w wieczorynce możemy wybrać dowolny punkt. Jeśli jednak konieczne jest zamówienie wizyty domowej powinniśmy skontaktować się z tą wieczorynką, która obejmuje nas swoim zasięgiem. Zwykle pokrywa się on z obszarem powiatu.

Gdzie szukać pomocy we Wrześni?

W powiecie wrzesińskim dyżurujący lekarz udziela porad jak dotychczas:

ambulatoryjnie - przy ul. Słowackiego 2 w budynku szpitala w sytuacjach medycznie uzasadnionych w domu pacjenta

Kontakt telefoniczny:

  • Internista - 61 43 70 642; 508 313 126
  • Pediatra - 61 43 70 642; 508 313 078
  • Pielęgniarka - 61 43 70 540, 644, 645; 510 318 970

Pacjent może skorzystać z takiej formy opieki zdrowotnej w następujących sytuacjach:

nagłego zachorowania; nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia lub istotny uszczerbek zdrowia, a zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy; gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na przyjęcie do lekarza rodzinnego może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia.

Skorzystanie ze świadczeń POZ w nocy i święta uzasadniają między innymi:

zaostrzenie dolegliwości znanej choroby przewlekłej (np. kolejny napad astmy oskrzelowej z umiarkowaną dusznością; infekcja dróg oddechowych z wysoką gorączką, szczególnie u małych dzieci i osób w podeszłym wieku; bóle brzucha nieustępujące mimo stosowania leków rozkurczowych; bóle głowy nieustępujące mimo stosowania leków przeciwbólowych; biegunka lub wymioty szczególnie u dzieci lub osób w podeszłym wieku; zatrzymanie wiatrów, stolca lub moczu; zaburzenia psychiczne (z wyjątkiem agresji lub próby samobójczej- wtedy należy wezwać pogotowie ratunkowe).

Zabiegi pielęgniarskie zlecone w ramach porady udzielonej przez lekarza dyżurującego w POZ oraz zabiegi wynikające z ciągłości leczenia mogą być wykonane przez pielęgniarkę w gabinecie zabiegowym lub w domu pacjenta.

W ramach nocnej i świątecznej opieki lekarskiej nie można uzyskać:

wizyty kontrolnej w związku z wcześniej rozpoczętym leczeniem; recepty na stosowane stałe leki w związku ze schorzeniem przewlekłym; rutynowe zaświadczenia o stanie zdrowia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wrzesnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto