Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Września drugim Uniejowem? Jest to możliwe! [FOTO]

Adrianna Jackowiak
Adrianna Jackowiak
fot. Urząd Miasta w Uniejowie / uniejow.pl
Geotermia to naturalne ciepło i tania moc elektryczna. Można ją zatem wykorzystać na potrzeby energetyczne, ale także terapeutyczne i rekreacyjne. Gmina Września od 12 lat dysponuje opracowaniem dotyczącym potencjalnych złóż geotermalnych występujących w naszym rejonie – czas wdrożyć plany w życie.

Spis treści

Września - będą wiercić w poszukiwaniu wód geotermalnych

- Będziemy we Wrześni robić odwiert do gorącej wody

– informuje Artur Mokracki, zastępca burmistrza Wrześni.

- Mamy przed sobą szansę na wykorzystanie potencjalnych złóż wód geotermalnych na potrzeby energetyczne, terapeutyczne lub rekreacyjne. Po wykonaniu próbnego odwiertu na terenie naszego miasta będzie ostatecznie wiadomo, czy złoża wód geotermalnych umożliwiają ich eksploatację

– dodaj włodarz.

Opinię dotyczącą możliwości uzyskania i zagospodarowania wód termalnych na obszarze gminy Września opracowano w 2009 r. Obecnie pojawiły się możliwości pozyskania środków zewnętrznych m. in. na badania nad złożami występującymi na terenie kraju:

- Władze miasta zleciły opracowanie dokumentacji projektowej. Teraz wspólnie z firmą Pro Invest Solutions z Krakowa ustalamy lokalizację przedmiotowego odwiertu

– mówi Mokracki.

Umowę z firmą Pro Invest Solutions na przygotowanie projektu robót geologicznych wiercenia geotermalnego, otworu badawczo-eksploatacyjnego na terenie gminy Września podpisał 12 października br. Tomasz Kałużny, burmistrz Wrześni.

Geotermalna Września – czy mamy szanse?

Września podczas 3. Forum Państwowej Służby Geologicznej wskazana została jako gmina perspektywistyczna dla budowy ciepłowni geotermalnych. Według informacji z Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego z sierpnia 2021 r. na terenie Miasta i Gminy Września korzystnymi parametrami hydrologicznymi cechują się utwory jury dolnej (głębokość 980 – 1339 m), których przewiduje się wydajność otworów ujmujących wody zbiornika dolnojurajskiego na poziomie 130 m3/h. Są zatem szanse, by Września została drugim Uniejowem.

Po co nam wody geotermalne?

Sposobów na wykorzystanie wód geotermalnych jest wiele. Są to m.in.: ciepłownictwo,balneoterapia tj. dział fizjoterapii zajmujący się zabiegami rehabilitacyjnymi wykorzystującymi wody lecznicze, kosmetologia czy rekreacja.

- Mamy szansę na pozyskanie dotacji na poszukiwanie i rozpoznanie wód termalnych, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w ramach ogłaszanych naborów umożliwia finansowanie niemal w 100% - podkreśla Mokracki

.

Jest o co powalczyć, ponieważ koszt wykonania jednego odwiertu wynosi od 11 do 19 milionów złotych.

Września drugim Uniejowem? Jest to możliwe! [FOTO]

Września drugim Uniejowem? Jest to możliwe! [FOTO]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wrzesnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto