Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wicepremier Piotr Gliński z wizytą we Wrześni [FOTO, FILM]

Paweł Brzeźniak
Wicepremier Piotr Gliński z wizytą we Wrześni
Wicepremier Piotr Gliński z wizytą we Wrześni Paweł Brzeźniak
W sobotę wczesnym popołudniem we Wrześni gościł wicepremier Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Wicepremier złożył kwiaty pod pomnikiem Dzieci Wrzesińskiej, a następnie w towarzystwie wicewojewody Marleny Maląg i posła Witolda Czarneckiego przeszedł do Muzeum Dzieci Wrzesińskich, gdzie miało się odbyć spotkanie ze zgromadzonymi mieszkańcami. Zanim to jednak nastąpiło, Piotr Gliński z ciekawością obejrzał wystawę poświęconą wydarzeniom sprzed ponad 100 lat, kiedy to polskie dzieci i ich rodzice upomnieli się o swoje prawa. Wicepremier obejrzał także krótki film przedwojenny film opowiadający o wydarzeniach wrzesińskich sprzed lat. O pamiątkach zgromadzonych w muzeum opowiedział dyrektor placówki, Sebastian Mazurkiewicz. Wicepremierowi towarzyszył Tomasz Kałużny, burmistrz Wrześni.

W spotkaniu z ministrem kultury i dziedzictwa narodowego uczestniczyło kilkadziesiąt osób, również mieszkańcy Gniezna. Piotr Gliński zapewnił, że spotkania, takie, jak to we Wrześni traktowane są jako "normalny obowiązek dla partii rządzącej". - Jesteśmy władzą, która przywiązuje dużą wagę do słuchania Polaków. Realizujemy nasz program chyba w tak szerokim zakresie, że możemy godnie stanąć i rozmawiać o tym, jak ta realizacja wygląda. Większość naszych programowych zobowiązań zostało zrealizowanych w ciągu tych 2,5 roku. Teraz wyznaczamy sobie następne cele i zadania - powiedział Piotr Gliński.

Wicepremier przyznał, że w odróżnieniu od poprzedników, obecna ekipa stara się aktywnie realizować politykę. - Nie uciekamy od odpowiedzialności za sprawowanie władzy. Stąd nasza ekipa uważa, że państwo jako instytucja musi być odpowiedzialne i aktywne. Realizujemy władzę, staramy się być sprawczy. Nas nie interesuje, że mamy tylko letnią wodę w kranie, my chcemy czegoś wiecej. Te liczne afery poprzedniej władzy pokazują, że kilkanaście instytucji państwa przez ponad dwa lata nie reagowało na ewidentny przekręt, bo państwo miało się nie wtrącać, miało go nie być, na słynnych taśmach mówiono, że ono jest teoretyczne - przyznał wicepremier.

Dalej Piotr Gliński opowiedział o czterech wymiarach polskiego konfliktu. Pierwszym z nich jest kwestia suwerenności, niezależności, bycia podmiotowym w świecie polityki. W tym kontekście wicepremier mówił o tym, że ze wzruszeniem obserwował wojska amerykańskie jadące autostradą koło Wrześni. - Oni są gwarantem naszej suwerenności, a nie uzależnienia, bo to jest nasz suwerenny wybór, że nasi sojusznicy są w Polsce. To jest wielka zdobycz także naszej obecnej polityki - podkreślał Piotr Gliński. - Nasi poprzednicy zwijali gospodarkę morską, my rozwijamy gospodarkę morską. Nasi poprzednicy uważali, że Polska nie musi mieć dywersyfikacji źródeł energii, a my od początku bardzo konsekwentnie dążymy do dywersyfikacji źródeł energii, ponieważ to stanowi o suwerenności kraju i państwa - mówił dalej.

Drugim wymiarem polskiego sporu jest wymiar solidarnościowy, odnoszący się do sprawiedliwości, w tym sprawiedliwości społecznej. Trzecim elementem konfliktu - w ocenie Glińskiego - jest kwestia tożsamości, a czwartym jest wymiar demokracji. - My jesteśmy za prawdziwą demokracją, w której wszyscy uczestniczą - zapewnił Piotr Gliński.

W dalszej części spotkania wicepremier mówił o pomysłach, które w najbliższych tygodniach będą realizowane. Mowa o obniżeniu podatku CIT z 19 do 15%, który teraz będzie obniżony do 9% dla małych i średnich przedsiębiorstw, a także o wyprawce 300+.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wrzesnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto