Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

VII Dni Twierdzy Poznań: Będzie można zwiedzić poznańskie forty i schrony

BLD
Po raz kolejny w Poznaniu odbędą się Dni Twierdzy Poznań, imprezy w trakcie której poznaniacy mogą zwiedzić najciekawsze fortyfikacje i schrony. Impreza odbędzie się w dniach 24-25 sierpnia.
Po raz kolejny w Poznaniu odbędą się Dni Twierdzy Poznań, imprezy w trakcie której poznaniacy mogą zwiedzić najciekawsze fortyfikacje i schrony. Impreza odbędzie się w dniach 24-25 sierpnia. Łukasz Gdak
W Poznaniu znajduje się wiele zabytkowych schronów i fortyfikacji, których na co dzień nie można zwiedzać. Okazją do zobaczenia ich wnętrza są coroczne Dni Twierdzy Poznań. Ich tegoroczna edycja odbędzie się w weekend 24-25 sierpnia 2019 r.

W najbliższy weekend 24 i 25 sierpnia odbędą się VII Dni Twierdzy Poznań. W programie znalazło się blisko 30 miejsc i atrakcji, w tym także sporo nowości. Imprezę od początku tworzą muzea, instytucje, ale także stowarzyszenia i organizacje miłośników fortyfikacji i historii, a często pojedyncze osoby. Łączy je wszystkie chęć ochrony i popularyzacji poznańskich fortyfikacji.

Najstarsze pochodzą z średniowiecza. To relikty wałów grodu Mieszka I, które będzie można obejrzeć w Rezerwacie Archeologicznym Genius loci. Także tam pojawią się rekonstruktorzy, prezentujący po raz pierwszy w ramach Dni Twierdzy Poznań uzbrojenie i umiejętności szermiercze żołnierzy Rzeczypospolitej z XVII wieku.

Zobacz też: Poznań: Miliony złotych na forty dzięki nietoperzom?

Jednak to tylko jedna z wielu nowości w tegorocznym programie. Należą do nich również aż trzy forty. Pierwszy to od lat nie udostępniany Fort VIIa. Drugi to niemal nieistniejący już Fort V w sąsiedztwie Os. Wichrowe Wzgórze. Odbędzie się w nim rodzinna gra terenowa z dodatkowymi atrakcjami. W przyszłości teren ten mógłby służyć jako park dla mieszkańców sąsiadującego z nim os. Wichrowe Wzgórze. Pojawi się także zupełnie nowy fort, zbudowany z klocków Lego. Będzie można go zobaczyć jaką jedną z atrakcji w Kaponierze Kolejowej.

Tradycyjnie będzie można zwiedzić takie obiekty jak Fort Ia, Fort IIa, Fort III, Fort IVa, Fort Va, Fort VI i Fort VII, a także Schron Babimojska, czy Śluzę Katedralną, wchodzącą w skład Bramy Poznania.

O przyrodniczym znaczeniu fortów przypomną wieczorne wycieczki, podczas których będzie można nasłuchiwać, a przy odrobinie szczęścia także oglądać nietoperze zamieszkujące Fort III w Nowym Zoo. Uzupełnieniem programu będą forteczne spływy kajakowe, a zwiedzanie ułatwi Forteczna Linia Autobusowa, przygotowana dzięki współpracy z ZTM i MPK.

- Dni Twierdzy Poznań się zmieniają. W programie pojawia się co raz więcej inicjatyw adresowanych do osób w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach. Poruszane są już nie tylko wątki historyczne i militarne, ale także przyrodnicze czy związane z twórczym i aktywnym wypoczynkiem. Twierdzę Poznań można zwiedzać pieszo, autobusem, kajakiem albo na rowerze. Chcemy przez to powiedzieć, że to nasze wspólne dziedzictwo, o które naprawdę warto się zatroszczyć - tłumaczy Wojciech Mania z Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, koordynator akcji.

W 2018 roku poznańskie fortyfikacje i podziemia podczas "Dni Twierdzy Poznań" odwiedziło ponad 14 tysięcy osób.

Zobacz też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto