Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szkoła w Zasutowie pisze powieść grozy [ZDJĘCIA]

Piotr Michalak
Szkoła w Zasutowie pisze powieść grozy
Szkoła w Zasutowie pisze powieść grozy fot. Piotr Michalak
Szkoła w Zasutowie. W budynku dawnej szkoły znaleziono pogański ołtarz. Jak ustalili śledczy, resztki spalonych w ofierze zwierząt i tajemnicze runy na ścianach prowadzą do okrutnego morderstwa sprzed lat. Na domiar złego, gimnazjaliści zgłosili policji zaginięcie jednego z kolegów.

Szkoła w Zasutowie to na szczęście nie arena działania zbrodniczej sekty. Tak rozpoczyna się hipertekstowa powieść grozy, którą stworzą uczniowie gimnazjum w ramach kolejnego projektu fundacji Solar Trip, promującego humanistykę cyfrową wśród młodzieży naszego powiatu.

To już drugie tego typu działanie w tym roku. Jest ono wynikiem popularności zakończonego niedawno Hipertekstu o małym mieście. Tym razem oprócz Naszego Miasta partnerem przedsięwzięcia jest UMiG Nekla i Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Zasutowie, a projekt współfinansuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Hipertekst powstający w szkole w Zasutowie w przeciwieństwie do serii opowiadań wrzesińskich gimnazjalistów będzie miał zwartą fabułę, a jego twórcy o wiele większy nacisk położą na komponent multimedialny, co oznacza, że oprócz narracji słownej, będziemy mogli poznawać przygody bohaterów w formie filmowej, dźwiękowej oraz fotograficznej.

Szkoła w Zasutowie pisze powieść grozy

Gimnazjaliści rozpoczęli wiosennym wykładem prof. Ewy Krawieckiej na UAM w Poznaniu, a w czerwcu uczestniczyli w warsztatach samplowania i budowania struktur dźwiękowych, które poprowadził znany trójmiejski muzyk i performer, Sebastian Bednarek. Na zajęciach kreatywnego pisania opracowali plan hipertekstu i dowiedzieli się, jak budować akcję zgodnie z zasadami budowania napięcia.

Mocnym punktem kończącym przedwakacyjny okres były warsztaty pisania reportażu. Poprowadziła je Ewa Konarzewska-Michalak, wydawca portalu Września. Nasze Miasto, która uczestniczyła w projekcie Dziennikarze Przeciw Dyskryminacji w Instytucie Reportażu w Warszawie.

Podczas zajęć młodzież miała okazję nauczyć się, jak rozmawiać z ludźmi, by uzyskać potrzebne informacje, a także samemu wcielić się w rolę reportera. Jednym z zadań było bowiem napisanie wywiadu z „trudnym” rozmówcą. Poza tym wysłuchała fragmentów prozy Ireny Morawskiej, wybitnej polskiej reportażystki, autorki książki Było piekło, teraz będzie niebo, wydanej przez Instytut Reportażu w serii Faktyczny Dom Kultury. Seria przybliża ważne i wybitne książki reporterskie z Polski i zagranicy.

Po wakacjach uczniów szkoły w Zasutowie czekają kolejne warsztaty: literackie, informatyczne, fotograficzne i filmowe. Premiera hipertekstu przewidziana jest na grudzień.

Szkoła w Zasutowie pisze powieść grozy - zdjęcia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto