Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

SSP nr 6 we Wrześni: Lepsza Edukacja [ZDJĘCIA]

Ewa Konarzewska-Michalak
Lepsza Edukacja - konferencja w WOK-u.
Lepsza Edukacja - konferencja w WOK-u. fot. Ewa Konarzewska-Michalak
SSP nr 6 we Wrześni: Lepsza Edukacja - szósta edycja konferencji i warsztatów poświęconych nowym technologiom w edukacji odbyła się w WOK-u. Imprezę po raz kolejny poprowadził znany prezenter telewizyjny i dziennikarz Radek Brzózka.

SSP nr 6 we Wrześni: Lepsza Edukacja. Tegoroczne wydarzenie organizowane przez wrzesińską "Szóstkę" odbyło się pod hasłem „Edukacja medialna i programowanie w Cyfrowej Szkole”. To właśnie programowaniu, ważniej umiejętności, która już niedługo stanie się niezbędna na rynku pracy poświęcono konferencję, która rozpoczęła się 6 marca w WOK-u.

SSP nr 6 we Wrześni: Lepsza Edukacja

W inauguracyjnym wykładzie profesor Wojciech Cellary z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu przekonywał, że współczesny świat na naszych oczach zamienia się w inteligentną cyberfizyczną przestrzeń wypełnioną e-usługami. Świat analogowy bezpowrotnie odchodzi do lamusa. Programowanie będzie wykorzystywane niemal w każdym zawodzie i dziedzinie życia, od medycyny po leśnictwo. Dlatego pisanie programów staje się kluczową umiejętnością człowieka. Zdaniem naukowca efektem uczenia się programowania jest również racjonalne myślenie służące szybkiemu rozwiązywaniu problemów, a także umiejętność współpracy z innymi.

Zobacz: Piąta edycja konferencji Lepsza Edukacja

Najważniejszym zadaniem pedagogów w cybernetycznym świecie jest nauczenie młodych weryfikacji źródeł, sprawdzania, czy informacja, z jaką mają do czynienia w internecie jest prawdziwa oraz uświadomienie, że nowe technologie same w sobie nie są groźne, ale to co człowiek z nimi robi może takie być. Zło w wirtualnym świecie nie wiąże się z konsekwencjami, inaczej niż w rzeczywistości.

Psycholog Dorota Zawadzka, znana z programu Superniania mówiła o wpływie nowych mediów na psychikę i mózg dzieci i młodzieży. Laptopy, smartfony mogą być narzędziem ułatwiającym wychowanie i uczenie, ale mogą też szkodzić. Zwłaszcza jeśli nie wiemy z jakimi treściami najmłodsi się stykają lub pozwalamy korzystać z nich w sposób nieograniczony. Badania pokazują, ze współczesne nastolatki więcej czasu spędzają w wirtualnej rzeczywistości niż śpią. Zmiany w prawej półkuli mózgu, do jakich prowadzi taki styl życia i zbyt mało czasu spędzanego w rzeczywistym świecie skutkuje trudnościami w nawiązywaniu relacji, a nawet w rozpoznawaniu emocji. Dorota Zawadzka apelowała, by uczyć młodych korzystania nie tylko z komputera, ale też poznawania świata, który nas otacza.

Prelekcję uzupełniły prezentacje dzieci ze SSP nr 6, Gimnazjum nr 2 we Wrześni oraz Gimnazjum nr 1 w Gostyninie, które pochwaliły się programistycznymi umiejętnościami.

W sobotę, 7 marca uczestnicy wzięli udział w pokazie Radka Brzózki "Małe jest wielkie", sesjach warsztatowych oraz lekcjach otwartych w Gimnazjum nr 1.

W dwudniowym wydarzeniu uczestniczył Janusz Krupa z Departamentu Jakości Edukacji MEN, przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego, Wielkopolskiego Kuratora Oświaty, pracownicy ośrodków naukowych, profesorowie uczelni, kadra menedżerska wdrażająca nowoczesne rozwiązania służące przekazywaniu wiedzy uczniom, a także nauczyciele różnych przedmiotów.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wrzesnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto