Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Projekt Trwała Pamięć Pokoleń we Wrześni [ZDJĘCIA]

Ewa Konarzewska-Michalak
Projekt Trwała Pamięć Pokoleń we Wrześni. Grupa młodzieży z LO.
Projekt Trwała Pamięć Pokoleń we Wrześni. Grupa młodzieży z LO. fot. Ewa Konarzewska-Michalak
Projekt Trwała Pamięć Pokoleń we Wrześni. Licealiści z Sienkiewicza poznają losy Polaków na Wschodzie od świadków wydarzeń. Niedawno młodzież uczestniczyła Międzynarodowym Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru w Białymstoku.

Projekt Trwała Pamięć Pokoleń we Wrześni.

Kilkunastu uczniów z klas trzecich oraz drugich LO im. Henryka Sienkiewicza bierze udział w ciekawym projekcie historycznym Stowarzyszenia Memoramus z Poznania.

W przedsięwzięciu obok wrzesińskiego liceum uczestniczy kilkanaście liceów z Poznania oraz Obornik Wielkopolskich. W zeszłym roku uczniowie Sienkiewicza zorganizowali Dzień Żołnierzy Wyklętych, na który zaprosili grupę rekonstrukcyjną, przygotowali też wystawę, koncert i spotkanie z Sybirakami. Te działania, uzupełnione o spektakl, będą również kontynuowane w tym roku szkolnymi. W ten sposób młodzież poznaje historię na nowo.

Zobacz: Wrześnianka w finale Globtrotera

- Odkrywanie wydarzeń sprzed lat, o których się nie mówi, ale które pozostały jeszcze w pamięci ludzi jest fascynujące dla osób, które w jakiś sposób wiążą swoją przyszłość z historią - podkreśla przewodniczący samorządu szkolnego Szymon Siuda.

Projekt Trwała Pamięć Pokoleń we Wrześni

We wrześniu Aleksandra Lisiecka, Kamila Radziejewska, Katarzyna Piechnik, Szymon Siuda i Cezary Paprzycki pojechali na czterodniową wycieczkę pod wschodnią granicę, do Białegostoku. Zwiedzili m. in. Uniwersytet Medyczny, Pałac Branickich i Muzeum Wojska Polskiego. Największe wrażenie wywarła jednak wizyta w cerkwi prawosławnej, synagodze w Tykocinie oraz meczecie w Kruszynianach. To region, gdzie koegzystują cztery religie - żydowska, muzułmańska, prawosławna i katolicka.

- Na Kresach ludzie różnych kultur potrafią doskonale ze sobą współpracować, na przykład Tatar, przewodnik, który oprowadzał nas po meczecie ma żonę katoliczkę - mówi Aleksandra Lisiecka. - Spotkanie z nim było lekcją tolerancji. Ujęło mnie to, że Kresowianie czują się Polakami, bez względu na korzenie i wyznanie.

Podczas pobytu na Podlasiu wrześnianie szli w Międzynarodowym Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru, w którym wzięło udział kilkanaście tysięcy osób z całego kraju i zagranicy.

Projekt we wrzesińskim LO koordynuje nauczyciel Teresa Jabłońska.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wrzesnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto