Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Polska Światłoczuła w Nekielce [ZDJĘCIA]

Ewa Konarzewska-Michalak
Polska Światłoczuła w Nekielce.
Polska Światłoczuła w Nekielce. fot. Ewa Konarzewska-Michalak
Polska Światłoczuła w Nekielce. Nagrodzony 65. wyróżnieniami film Pawła Pawlikowskiego "Ida" wyświetlono w kościółku poewangelickim w Nekielce. Po seansie publiczność zadawała pytania operatorowi Łukaszowi Żalowi.

Polska Światłoczuła w Nekielce. Projekt kulturalny propagujący wartościowe polskie kino został sprowadzony przez Karolinę Świdurską i Nekielskie Stowarzyszenie Kulturalne.

Zobacz: Zbigniew Zamachowski w Nekielce

Publiczność, która mimo burzy 24 maja dotarła do kościółka w Nekielce obejrzała czarno-biały obraz "Ida". Film przedstawia historię dwóch Żydówek poszukujących szczątków najbliższych, zabitych przez ukrywających ich podczas okupacji sąsiadów. Dramat zachwycił widzów unikalnym klimatem, nieśpiesznym tempem i poruszającą kreacją Agaty Kuleszy. Aktorka wcieliła się w postać Krwawej Wandy, stalinowskiej sędziny i jednocześnie kobiety złamanej śmiercią syna.

Polska Światłoczuła w Nekielce

Ten jeden z najciekawszych polskich filmów ostatnich lat zdobył aż 65 nagród w kraju i zagranicą, w tym 8 za zdjęcia. Po seansie widzowie zadawali pytania operatorowi Łukaszowi Żalowi. Gość opowiadał, jak wyglądała praca nad filmem i specyfice swojego zawodu.

- Na planie "Idy" miałem wyjątkową okazję dopracowywać ujęcia - mówił operator. - W dzisiejszych czasach zwykle brakuje czasu i pieniędzy - filmy kręci się szybko. W przypadku "Idy" najważniejszy był efekt. Pracowaliśmy tak długo, jak to było potrzebne - czasem nawet 16 godzin na dobę. Koncepcja filmu rozwijała się na planie, realizowaliśmy pomysły, które nagle przyszły nam do głowy. Był to całkiem inny sposób pracy niż przy produkcjach hollywoodzkich, gdzie filmowcy nie wychodzą poza ściśle określony storyboard.

Realizatorzy "Idy" postawili na długie ujęcia, których już prawie nie stosuje się we współczesnym kinie.Taki sposób kręcenia, popularny kilkadziesiąt lat temu oraz autentyczne ulice Łodzi i Zgierza obecne w filmie pozwoliły twórcom"Idy" przywrócić świat Polski lat 50.

Obraz wyświetlono w ramach projektu “Polska Światłoczuła” - całorocznego festiwalu promującego nowe, ambitne filmy polskie (fabularne, dokumentalne oraz animowane) na terenie całego kraju. Dociera on do małych miejscowości, gdzie nie ma kina, a projekcje odbywają się w nietypowych miejscach: w więzieniu, w kościele, w małych zapomnianych salach operowych, domach kultury, budując niepowtarzalną atmosferę. Autorem projektu jest Dorota Kędzierzawska i Artur Reinhart.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wrzesnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto