Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pokaz Radka Brzóski w Gimnazjum nr 2

Ewa Konarzewska-Michalak
Pokaz Radka Brzóski w Gimnazjum nr 2.
Pokaz Radka Brzóski w Gimnazjum nr 2. fot. Ewa Konarzewska-Michalak
Pokaz Radka Brzóski w Gimnazjum nr 2 uchylił rąbka tajemnicy współczesnej techniki. Dowiedzieliśmy się m.in. co zrobić, by czarno-biała fotografia nabrała barw, jak wykonać zdjęcie 3D i dlaczego lodówka mrozi.

Pokaz Radka Brzóski w Gimnazjum nr 2 był jednym z najciekawszych elementów wydarzenia Edukacja medialna w cyfrowej szkole, które odbyło się 21-22 lutego we Wrześni. Dziennikarz telewizyjnej Jedynki i twórca programu dla dzieci "Jak to działa" w przystępny sposób przybliżył nauczycielom prawa fizyki, które stoją za wykorzystywanymi w codziennym życiu wynalazkami.

Zobacz: Edukacja medialna - konferencja w WOK-u

Prezenter udowodnił, że rozpędzone koło rowerowe można utrzymać jednym palcem, a to dzięki efektowi żyroskopowemu. Koło będące w ruchu zawsze będzie dążyło do utrzymaniu pionowej pozycji. Żyroskopy są wykorzystywane w smartfonach, busolach lotniczych. Na tej samej zasadzie działają dyski w laptopach obracające się z prędkością 7 tysięcy obrotów na sekundę oraz statywy stabilizujące aparaty, którymi fotoreporterzy robią zdjęcia ze śmigłowców.

Pokaz Radka Brzóski w Gimnazjum nr 2

Nie wszyscy wiedzieli, że fotografie wykonane przez czerwony, zielony i niebieski filtr i nałożone na siebie to tworzą kolorowy obraz (model przestrzeni barw RGB). Wykorzystując tę technologię kręcono "Przeminęło z wiatrem", "Quo vadis" i "Kleopatrę". Początki były trudne - pierwsze filtry pochłaniały bardzo dużo światła i aktorzy zmuszeni byli grać w blasku oślepiających oraz gorących lamp. Teraz w kamerach i aparatach cyfrowych mamy sensory reagujące na jasne i ciemne barwy, przed nimi są wbudowane filtry, które nadają kolor zdjęciu.

Okazało się też, że zdjęcia 3D uzyskuje się dzięki fotografowaniu dwoma obiektywami symulującymi obraz widziany ludzkim okiem, a lodówka mrozi dzięki prawu termodynamiki - sprężany gaz nagrzewa się, a rozprężny gwałtownie obniża temperaturę.

Szkoda, że rzadko mamy okazję zobaczyć takie proste eksperymenty wyjaśniające zjawiska fizyczne. W rezultacie żyjemy w świecie, który co prawda korzysta z dobrodziejstw techniki, ale nie rozumie jak one działają.

Pokaz Radka Brzóski w Gimnazjum nr 2 - zobacz zdjęcia.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wrzesnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto