Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Peregrynacja kopii jasnogórskiego obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej we Wrześni w parafii św. Kazimierza Królewicza [FOTO]

Adrianna Jackowiak
Adrianna Jackowiak
Kopia jasnogórskiego obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej pielgrzymuje od 1957 roku po wszystkich polskich parafiach, dzisiaj, tj. 10.11.2022 roku zawitała do parafii pw. św. Kazimierza Królewicza we Wrześni.

Peregrynacja kopii jasnogórskiego obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej we Wrześni

Kopia jasnogórskiego obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej pielgrzymuje od 1957 roku po wszystkich polskich parafiach, dzisiaj, tj. 10.11.2022 roku zawitała w parafii p.w. św. Kazimierza Królewicza we Wrześni.

Peregrynacja kopii jasnogórskiego obrazu Matki Boskiej Częst...

Wydarzenie to jest bardzo odgrywa bardzo istotną rolę dla wiernych:

- Przyszedłem tu z potrzeby serca, po prostu nie wyobrażam sobie tego, jak mogło mnie tu nie być

- mówi jeden z parafian.

- Przyszliśmy tu całą rodziną razem z najmłodszą córeczką, by pokazać jej Maryję-Matkę, Królową Polski. Jest to dla nas bardzo ważne wydarzenie, tym bardziej, że taka okazja może się już nie powtórzyć

komentuje parafianka z kościoła pod wezwaniem św. Kazimierza Królewicza we Wrześni.

Sama idea peregrynacji zrodziła się w 1956, gdy obraz Matki Boskiej Częstochowskiej niesiony był w procesji po Wałach Jasnej Góry, a zgromadzeni ludzie wołali „Matko, przyjdź do nas”. Wtedy ówczesny kustosz sanktuarium o. Teofil Krauze, generał paulinów o. Alojzy Wrzalik zrozumieli to jako inicjatywę peregrynacji kopii Obrazu po parafiach Polski. Ideą tą podzielili się z prymasem Stefanem Wyszyńskim. Stefan Wyszyński przedstawił tę ideę po zwolnieniu z ośrodka internowania w październiku 1956.

Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej - powstanie duplikatu

W 1957, z inicjatywy prymasa Stefana Wyszyńskiego, został wykonany stosowny duplikat. Namalował go doc. Leonard Torwirt z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ostateczna decyzja w sprawie nawiedzenia wszystkich polskich parafii i diecezji zapadła 11 kwietnia 1957 na 45. zebraniu Konferencji Episkopatu Polski. W maju 1957 kopię tę prymas Wyszyński zawiózł do Rzymu, gdzie w dniu 14 maja papież Pius XII dokonał jej poświęcenia.

Zapraszamy do galerii zdjęć!

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wrzesnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto