Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

NKJO we Wrześni: Współpraca z uczelniami z Warszawy i Torunia [ZDJĘCIA]

Ewa Konarzewska-Michalak
NKJO we Wrześni współpracuje z uczelniami humanistycznymi.
NKJO we Wrześni współpracuje z uczelniami humanistycznymi. fot. Ewa Konarzewska-Michalak
NKJO we Wrześni podpisało list intencyjny z trzema wyższymi szkołami humanistycznymi z Warszawy i Torunia. Dzięki temu we Wrześni nadal będzie można studiować anglistykę i germanistykę, a także rozpocząć naukę na nowych kierunkach.

NKJO we Wrześni rozpoczyna współpracę z kolejnymi uczelniami. W marcu placówka podpisała umowę z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Kaliszu uruchamiającą przy ul. Wojska Polskiego oddział zamiejscowy z kierunkami politechnicznymi.

NKJO we Wrześni: Współpraca z uczelniami z Warszawy i Torunia

Okazuje się, że od nowego roku akademickiego będzie można kształcić się również na studiach pierwszego stopnia w zakresie filologii angielskiej i germańskiej, pedagogiki oraz kontynuować naukę na studiach magisterskich w kierunkach: politologia i pedagogika. Dla nauczycieli przygotowano bogatą ofertę studiów podyplomowych. Nabór kandydatów rozpocznie się 1 czerwca.

Zobacz: PWSZ w Kaliszu otwiera oddział we Wrześni

- Na mocy ustawy kolegium będzie zlikwidowane w przyszłym roku - wyjaśniała na konferencji dyrektor NKJO, Urszula Kropaczewska. - Szkoda nam zarówno słuchaczy, jak i wykładowców oraz budynku, dlatego przeprowadzaliśmy rozmowy z uczelniami, które chciałyby podtrzymać historię szkolnictwa wyższego we Wrześni.

Dzięki inicjatywie sołtysa Gutowa Małego Dariusza Sikorskiego, który przeczytał w prasie, że wrzesińska szkoła będzie zamknięta, placówka nawiązała obiecujące kontakty z warszawskimi szkołami wyższymi.

7 maja podpisano list intencyjny o współpracy. Dokument sygnowała dyrektor Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych, Urszula Kropaczewska, starosta Dionizy Jaśniewicz oraz rektor Paweł Bromski reprezentujący nieformalne zrzeszenie trzech uczelni - Wyższej Szkoły Stosunków Międzynarodowych i Amerykanistyki w Warszawie, Wyższej Szkoły Komunikowania, Politologii i Stosunków Międzynarodowych oraz Wyższej Szkoły Zawodowej w Toruniu.

- Ujmujące jest to, że we Wrześni, w mieście, które stało się sławne, z tego, że dzieci nie chciały się uczyć po niemiecku, teraz władze i mieszkające tu osoby czynią wielkie wysiłki, żeby uratować szkołę uczącą języków obcych, w tym niemieckiego - powiedział rektor WSSMiA.

Zajęcia będą prowadzone na miejscu w NKJO, częściowo zaś internetowo na platformie e-lerningowej. Dwa razy w roku trzeba będzie pojechać do Warszawy na egzaminy. Zarówno studia dzienne, jak i zaoczne będą płatne, ale osoby studiujące stacjonarnie będą mogły ubiegać się o stypendium minimalizujące koszty.

Doktor Rafał Bieniada zapowiedział, że w ramach wrzesińskiego ośrodka zamiejscowego będą też prowadzone kursy policealne uczące fachu opiekuna osób starszych i chorych. Absolwenci otrzymają legalne oferty pracy w Szwajcarii, Niemczech i Holandii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wrzesnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto