Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum chce kupić działkę, która leży obok grzybowskiego grodu

Redakcja
NM
Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy zamierza kupić działkę, która leży w bezpośrednim sąsiedztwie Grodu w Grzybowie.

Działka o powierzchni 1,6 hektara, należy do do Spółdzielni Produkcji Rolnej Wódki-Grzybowo i jest obecnie nieco zaniedbanym nieużytkiem.

- W bezpośrednim zapleczu grodu, przy jego południowej krawędzi znajduje się teren zadrzewiony, silnie zakrzaczony i porośnięty trawą. W partii zachodniej obszar ten jest podmokły i często zalewany - informuje Tadeusz Tomaszewski, radny sejmu województwa Wielkopolskiego. - Jest także miejscem porzucania śmieci, rzadko odwiedzanym przez człowieka. Silne wiatry na jesieni 2017 roku przewróciły kilka drzew na tym terenie. W powstałych wykrotach ujawniła się ceramika wczesnośredniowieczna, a także kości zwierzęce, kamienie, spalenizna. Świadczy to niezbicie, iż w przeszłości teren ten użytkowany był jako osada, miejsce ściśle związane z grodem.

Radny dodaje, że muzeum planując wykupić wspomnianą działkę pragnie objąć ochroną i nadzorem konserwatorskim ten obszar. Bezwzględnie teren ten powinien być miejscem badań archeologicznych. Ujawnienie i dokładne określenie zarówno chronologii, zasięgu jak i funkcji oraz wzajemnych relacji gród-osada staje się jednym z ważniejszych problemów badawczych dla okresu wczesnego średniowiecza. - Po kilku latach funkcjonowania Rezerwat Archeologiczny Gród w Grzybowie odczuwa potrzebę poszerzenia bazy magazynowej – na potrzeby gromadzenia sprzętu do zajęć edukacyjnych, a także sprzętu gospodarczego. Przejęcie obszaru o którym mowa daje możliwość stworzenia takiej bazy gospodarczo-magazynowej. Innym problemem jest też brak punktu gastronomicznego czy choćby kilku miejsc noclegowych. Tego rodzaju obiekty przyciągają turystów i dają możliwość zatrzymania ich na dłużej. Sam gród, jak i obszar w jego bezpośrednim sąsiedztwie są oddalone o kilkaset metrów od zabudowy współczesnej wsi Grzybowo. Stwarza to dogodną sytuację by chronić krajobraz kulturowy, zachowując nieprzekształcony obraz pozostałości wczesnośredniowiecznego grodu. Otaczające pola, łąki, zadrzewienie to wspaniała enklawa przyrodnicza, która również powinna podlegać ochronie. To fragment nieprzekształconego, pozbawionego współczesnej zabudowy krajobrazu charakterystycznego dla tej części Wielkopolski. Objęcie opieką wspomnianej działki przez Muzeum umożliwi stworzenie strefy ochrony kulturowej i krajobrazowej - wyjaśnia Tadeusz Tomaszewski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wrzesnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto