Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Młodzież pamiętała o Strajku Dzieci Wrzesińskich

Ewa Konarzewska-Michalak
Młodzież uczciła Dzieci Wrzesińskie
Młodzież uczciła Dzieci Wrzesińskie fot. Ewa Konarzewska-Michalak
Młodzi wzięli sprawy w swoje ręce i sama zorganizowali 112 rocznicę Strajku Dzieci Wrzesińskich. Były flagi, kwiaty pod pomnikiem, marsz ulicami miasta i płonące race – wszystko to dla uczczenia bohaterów sprzed stu lat.

Na pomysł imprezy upamiętniającej wydarzenia bliskie sercu wrześnian wpadł uczeń Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Mateusz Kropidłowski. - Miasto organizuje tylko okrągłe obchody strajku. Czekaliśmy z kolegami, aż jakaś organizacja wyjdzie z inicjatywą, ale nic się nie działo. Postanowiliśmy wziąć sprawy w swoje ręce i samemu coś przygotować. Okazuje się, że jak się chce to można wiele zrobić. Chcieliśmy, by młodzież poczuła narodową tożsamość.

Zobacz: Września czyta dzieciom

18-latek ogłosił wydarzenie na Facebooku, do którego przyłączyło się 300 użytkowników. 20 maja pod pomnikiem Dzieci Wrzesińskich pojawiło się około 70 osób z biało-czerwonymi flagami. Byli to uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, młodzież z Nekli, kibole Lecha Poznań, harcerze hufca Wrzos, ale także osoby w średnim wieku.

Dyrektor Muzeum Regionalnego Sebastian Mazurkiewicz przypomniał historię bohaterskich uczniów, którzy stanęli w obronie polskiej mowy i odmówili nauki religii w języku niemieckim. Przeczytał też wiersz 14-latka Bronisława Klimasa „Cześć wam wrześniaki”. Uczestnicy złożyli kwiaty oraz znicze pod pomnikiem, a potem nieco onieśmieleni ruszyli pochodem ulicami miasta wznosząc patriotyczne okrzyki: - Cześć i chwała bohaterom! Duma, wielkopolska duma!

Grupa zatrzymała się przy pomniku Bronisławy Śmidowiczówny, gdzie odpalono świetlne race i odśpiewano Rotę. Spotkanie zakończyło się wizytą w muzeum. Młodzież obejrzała niemy film z 1908 roku „Pruska kultura” i otrzymała gry planszowe o strajku.

Okazuje się, że zamiast nudnej akademii ku czci młodzi potrafią zrobić coś autentycznego. Nadać nowy ton tradycyjnym obchodom, wnieść świeżość i entuzjazm. A tego właśnie brakuje w uroczystościach patriotycznych, nie tylko we Wrześni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wrzesnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto