Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kto ma obowiązek stawienia się do kwalifikacji wojskowej 2022? [SZCZEGÓŁY]

Adrianna Jackowiak
Adrianna Jackowiak
źródło: Gazeta Prawna
Na kwalifikację wojskową stawić się muszą osoby, które w 2022 roku kończą 19 rok życia. Stawienie się przed komisją lekarską jest obowiązkowe. W przypadku niestawienia się przed komisją bez usprawiedliwienia grożą poważne konsekwencje.

Kto ma obowiązek stawienia się do kwalifikacji wojskowej 2022?

Kwalifikacja wojskowa ma określić zdolności osoby do czynnej służby wojskowej i przygotowanie rekrutacji do ochotniczych form służby wojskowej.

- Kwalifikacja wojskowa dotyczy w tym roku mężczyzn urodzonych w roku 2003 (19-letnich) oraz mężczyzn urodzonych w latach 1998-2002, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. Ponadto, obowiązkowi stawienia się przed powiatowymi komisjami lekarskimi podlegają także mężczyźni urodzeni w latach 2001-2002, którzy zostali uznani ze względu na stan zdrowia za czasowo niezdolnych do odbycia czynnej służby wojskowej, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej

- mówi kierujący referatem bezpieczeństwa starostwa powiatowego we Wrześni Paweł Puzdrakiewicz.

Kwalifikacji wojskowej 2022 podlegają również kobiety

- Do kwalifikacji wojskowej wzywane będą również kobiety, te urodzone w latach 1998-2003 posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, które w roku szkolnym lub akademickim 2021/2022 kończą naukę w szkołach, lub na uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych

- dodaje Puzdrakiewicz.

Kwalifikacja wojskowa 2022: Jakie dokumenty należy przedstawić?

Osoby stające do kwalifikacji wojskowej po raz pierwszy zobowiązane są przedstawić: dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości, fotografię o wymiarach 3 x 4 cm bez nakrycia głowy, w przypadku kłopotów zdrowotnych również dokumenty dotyczące stanu zdrowia oraz dokument stwierdzający poziom wykształcenia lub pobierania nauki (np. aktualna legitymacja szkolna).

Co grozi za niestawienie się do kwalifikacji wojskowej?

W stosunku do osób wezwanych, które nie stawią się do kwalifikacji wojskowej bez uzasadnionej przyczyny, będzie zarządzane przymusowe doprowadzenie przez Policję, a także może być nakładana kara grzywny lub kara ograniczenia wolności.

Osoby podlegające stawieniu się do kwalifikacji wojskowej, które nie dopełniły tego obowiązku w określonym terminie i miejscu, są zobowiązane uczynić to niezwłocznie po ustaniu przeszkody, do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 24 lata życia. Natomiast, po jego upływie osoby takie zobowiązane są do zgłoszenia się do wojskowej komendy uzupełnień, właściwej ze względu na miejsce pobytu stałego, zameldowania lub pobytu czasowego trwającego ponad trzy miesiące w celu uregulowania stosunku do powszechnego obowiązku obrony. Obowiązek ten trwa do czasu ukończenia 55. roku życia, a w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny do ukończenia 60. roku życia.

Kwalifikacja wojskowa 2022 obejmie w całej Polsce około 260 tysięcy osób.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wrzesnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto