Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Orzechy włoskie to genialny składnik domowych kosmetyków. Zamaskują siwe włosy i zlikwidują wypryski na twarzy

Redakcja
Jak wykorzystać orzechy włoskie w domowej pielęgnacji skóry twarzy i włosów? Sprawdź, dlaczego jest to cenny składnik maseczek i płukanek
Jak wykorzystać orzechy włoskie w domowej pielęgnacji skóry twarzy i włosów? Sprawdź, dlaczego jest to cenny składnik maseczek i płukanek Freepik
Domowe kosmetyki, które w swoim składzie mają orzechy włoskie, zbawiennie działają na regenerację naskórka. Dodatkowo opóźniają procesy starzenia się skóry, wspomagają wzrost włosów i pomagają dbać o ich nienaganny wygląd. Zobacz przepisy na maseczki i płukanki, które zrobisz samodzielnie.

Spis treści

Zobacz przepisy na maseczki z wykorzystaniem orzecha włoskiego

Orzechy włoskie to nie tylko smaczna i zdrowa przekąska, która powinna stać się składnikiem codziennej diety. Wykorzystywane są również w branży kosmetycznej. Dzięki ich brązującym właściwościom można je znaleźć w składzie kremów samoopalających. Stosowane są także w szamponach i naturalnych farbach do włosów. Idealnie sprawdzą się jako jeden z produktów domowych zabiegów pielęgnacyjnych.

Właściwości orzechów włoskich

Orzechy włoskie zawierają dużo błonnika pokarmowego i świetnie zaspakajają głód. W swoim składzie mają prawie 70 proc. tłuszczów (w tym kwasy omega 3). 100 gramów orzechów włoskich dostarcza aż 654 kalorii, jednak aby korzystać z ich licznych właściwości, wystarczy zjeść kilka/kilkanaście sztuk dziennie. Co jeszcze zawiera ten produkt? Imponującą dawkę manganu i miedzi, a ponadto magnezu, fosforu, żelaza, cynku, wapnia oraz witaminy, m.in.:

  • B6,
  • B1,
  • B2,
  • B3,
  • B5,
  • kwas foliowy.

Ponadto orzechy włoskie działają przeciwzapalnie i przeciwnowotworowo. Wspomagają pracę układu nerwowego oraz układu krążenia, a także regulują poziom cholesterolu we krwi. Mają również zbawienny wpływ na skórę i włosy. I to właśnie na tym skupimy swoją uwagę i podpowiemy, jak je wykorzystać w domowej pielęgnacji.

Orzechy włoskie poprawią wygląd skóry twarzy

Wyciąg z orzecha włoskiego zawiera cynk i substancje o działaniu przeciwbakteryjnym i ściągającym. Dlatego jest składnikiem kosmetyków dedykowanych do cery tłustej i trądzikowej. Ale nie tylko. Dobrze się sprawdzi również dla skóry dojrzałej, a to za sprawą pochodzących z orzechów witaminy A i E oraz koenzymu Q10. A one zwalczają wolne rodniki, zatrzymują wodę w komórkach skóry, dodają jej energii i pobudzają procesy odnowy. Naturalny barwnik – juglon, który znajduje się w orzechach włoskich, jest wykorzystywany w balsamach brązujących, które nadają piękny brązowy kolor skóry.

Orzechy włoskie do pielęgnacji włosów i na ukrycie siwych kosmyków bez użycia chemii

Orzechy włoskie nadają się do pielęgnacji włosów. Wyciąg z nich ma właściwości ściągające i antybakteryjne. Dlatego stosowanie ich na kosmyki, zwłaszcza te przetłuszczające i ze skłonnością do łupieżu, będzie bardzo dobrym pomysłem. Dodatkowo, warto robić sobie płukanki z wyciągu z orzechów włoskich, jeśli chcesz nadać głębię koloru swoim ciemnym włosom. Barwiące właściwości orzecha włoskiego często wykorzystywane są w szamponach i płukankach do ciemnych i farbowanych kosmyków.

Olej z orzecha włoskiego zastosowanie w kosmetyce

Olej z orzechów włoskich pozyskiwany jest w wyniku procesów tłoczenia na zimno miąższu tych owoców. Ma jasnożółtą barwę i charakterystyczny zapach. Posiada wiele cennych składników odżywczych i oprócz swoich prozdrowotnych właściwości, ma również zastosowanie w kosmetyce.

Zalety oleju z orzecha włoskiego to:

  • wspomaga w regeneracji komórek skóry,
  • sprawia, że skóra jest miękka i nawilżona,
  • pomaga i zmniejsza objawy infekcji grzybiczych skóry,
  • opóźnia procesy starzenia się skóry,
  • wspomaga wzrost włosów,
  • wygładza i odżywia włosy, nadając im blask.

Olej z orzecha włoskiego można stosować na skórę i na włosy. Polecany jest osobom o cerze problematycznej i trądzikowej, gdyż nie zapycha porów i przydaje się w walce z niedoskonałościami skóry czy takimi dolegliwościami, jak opryszczka i egzema. Dodatkowo nawilży, poprawi sprężystość, jędrności i zregeneruje naskórek, co sprawia, że sięgnąć po niego mogą również osoby z suchą cerą. Ale to nie koniec zbawiennych dla skóry właściwości oleju z orzecha włoskiego. Ma też działanie anti-anging – spowalnia proces starzenia się skóry i wspomaga walkę ze zmarszczkami.

Sam olej orzechowy znajduje również zastosowanie w pielęgnacji kosmyków, jako produkt do olejowania włosów. Polecany jest zwłaszcza w przypadku wysokoporowatych pasm – nawilża, odżywia, dodaje im blasku oraz ułatwia ich stylizację.

Olejek z orzecha włoskiego sprawdzi się także w trakcie masażu. Aby jednak zachował swoje właściwości, należy go przechowywać w chłodnym miejscu, w szklanym flakoniku lub w butelce. W ten sposób będzie zdatny do użycia nawet przez 3 miesiące.

Zobacz przepisy na domową pielęgnację z orzechem włoskim w roli głównej

Dodaj firmę
Logo firmy Główny Inspektorat Sanitarny
Warszawa, Targowa 65
Autopromocja

Zadbaj o swoje włosy

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co włożyć, a czego unikać w koszyku wielkanocnym?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Orzechy włoskie to genialny składnik domowych kosmetyków. Zamaskują siwe włosy i zlikwidują wypryski na twarzy - Strona Kobiet

Wróć na wrzesnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto