Idealna Września - obywatelskie spotkanie [ZDJĘCIA]

Ewa Konarzewska-Michalak
Idealna Września - obywatelskie spotkanie.
Idealna Września - obywatelskie spotkanie. fot. Ewa Konarzewska-Michalak
Udostępnij:
Idealna Września - obywatelska akcja Dwóch Teatrów nabiera tempa. Na spotkaniu mieszkańcy wskazali najważniejsze problemy na styku obywatel-samorząd, którymi warto się zająć. Obecnie Dwa Teatry poszukują budynku na mural, który stałby się obiektem plastycznej i obywatelskiej ekspresji mieszkańców i radnych.

Po wakacjach zorganizowano pierwsze spotkanie obywatelskiej akcji Dwóch Teatrów. Uczestnicy dyskutowali o tym, w jaki sposób można poprawić komunikację między radnymi i mieszkańcami. Inicjatywie Idealna Września patronuje Fundacja Batorego w ramach programu Masz Głos Masz Wybór.

Zobacz: Morze pomysłów na Idealną Wrześnię

Przypomnijmy, że akcję Idealna Września rozpoczęto wiosną. Podczas happeningu aktorzy pytali wrześnian co musiałoby się stać, by nasze miasto stało się idealnym miejscem do życia. Mieszkańcy zapisywali swoje przemyślenia na rzeźbach Tomasza Jędrzejewskiego stworzonych w ramach projektu Rent an Artist, które na kilka godzin stanęły w Parku Dzieci Wrzesińskich. Płyta CD z pomysłami uczestników trafiła do burmistrza.

Na wrzesień zaplanowano kolejną odsłonę Idealnej Wrześni. Zwołano zebranie w restauracji Pieprz i Sól, na które przyszło kilkanaście osób zainteresowanych sprawami obywatelskimi. Dowiedziały się one o akcji za pośrednictwem profilu facebookowego. Zaproszono też kilku samorządowców, którzy jednak nie pojawili się.

Idealna Września - obywatelskie spotkanie

Uczestnicy spotkania zgłaszali problemy. Zauważyli m.in., że na stronie gminy nie ma adresów mailowych i numerów telefonów do radnych oraz sołtysów. Okazało się, że niektórzy mieszkańcy chcieliby przychodzić na sesje Rady Miasta, ale nie mogą, bo podczas posiedzeń, które zwykle odbywają się o 15.30 są jeszcze w pracy. Inni zaproponowali konsultacje społeczne przy podejmowaniu ważniejszych decyzji dla gminy i wydłużenie godzin pracy ratusza, choć raz w tygodniu.

Dziewczęta z PCK podzieliły się swoimi doświadczeniami przy organizowaniu wakacyjnego obozu dla dzieci z rodzin dysfunkcyjnych - okazało się, że cała inicjatywa rozbiła się o bariery formalne. Gimnazjaliści chcieli kiedyś powołać młodzieżową radę miasta, ale ten pomysł wówczas nie wypalił.

Pojawiły się też bardziej prozaiczne tematy - zbyt mało koszy na śmieci i parkingów, brak komunikacji miejskiej.

Ustalono, że grupa zaprosi samorządowców jeszcze raz na kolejne spotkanie. Podkreślono, że dialog jest konieczny do wypracowania rozwiązań.

Artystycznym pomysłem na zbliżenie mieszkańców i radnych będzie wykonanie wspólnego muralu. Obecnie Dwa Teatry poszukują odpowiedniego budynku w centrum miasta, który stałby się obiektem tej plastycznej i obywatelskiej ekspresji.

Idealna Września - zobacz zdjęcia ze spotkania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polska elektromobilność w liczbach

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie