Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Hipertekst o małym mieście - premiera we wtorek [ZDJĘCIA]

Ewa Konarzewska-Michalak
Hipertekst o małym mieście.
Hipertekst o małym mieście. fot. Piotr Michalak
Hipertekst o małym mieście. Gimnazjaliści z Wrześni stworzyli multimedialną i hipertekstową powieść o młodych i dla młodych. Powstała ona dzięki pionierskiemu projektowi Hipertekst o małym mieście Fundacji Solar Trip w partnerstwie z Gimnazjum nr 1 przy wsparciu Fundacji Orange. Przedsięwzięcie promuje mało znaną w Polsce humanistykę cyfrową.

Hipertekst o małym mieście

Uczestnicy projektu - uczniowie Gimnazjum nr 1 i Gimnazjum nr 2 - w kilkunastu historiach rozgrywających się we Wrześni poruszyli ważne tematy: nieszczęśliwej miłości, prześladowania przez rówieśników, samobójstwa, niepełnosprawności. Każda z opowieści, które już niedługo będą dostępne w internecie, ilustrowana jest fotografiami i dźwiękami.

Zobacz: Gimnazjaliści na warsztatach na UAM

Młodzi przygotowywali się do projektu na warsztatach pisarskich, fotograficznych, dźwiękowych i informatycznych. Zajęcia przeprowadzili m. in. pracownicy naukowi UAM w Poznaniu.

- Projekt jest cenny z kilku względów – tłumaczy koordynator, Piotr Michalak. - Młodzież często podkreśla, że otrzymała nieskrępowaną wolność twórczą, czuje się w pełni właścicielem tworzonych opowieści. Ma też szanse zetknięcia się z różnymi rodzajami sztuki – na zajęciach m. in. koduje, tworzy rzeźby dźwiękowe, odbywa soundwalki.

Hipertekst daje nowe możliwości stwarzane przez internet i media. Dzięki linkom czytelnik dowiaduje się, w jaki sposób twórca poszukiwał informacji, co go zainspirowało. Może to być piosenka, zdjęcie, film, cytat z książki. Odbiorca staje się współtwórcą poprzez swoje wybory. Hipertekstu nie trzeba czytać strona po stronie, korzystając z sieci hiperlinków można decydować o tym, jak potoczy się akcja, a nawet jak się zakończy. Fascynujące jest, że za każdym razem czytana opowieść będzie inna. Co ciekawe, gdy hipertekst będzie już dostępny na serwerze, internauci będą mogli dopisywać kolejnych części.

- Hipertekst jest fajniejszy niż zwykła książka – tłumaczą Natalia Swancar i Kornelia Nejmańska. - Zwłaszcza dla czytelnika, który może śledzić kilka kierunków rozwoju fabuły. Tak nam się spodobało wspólne pisanie, że chcemy razem napisać jeszcze jedną książkę.

Teraz gimnazjaliści umieszczają treści na witrynie. Premiera hipertekstu odbędzie się 26 maja o godz. 17.00 w Restauracji We We (wstęp wolny). Na spotkaniu gimnazjaliści pokażą też film, galerię zdjęć przedstawiających ich kilkumiesięczną pracę nad projektem oraz zaproszą gości do questu o Wrześni.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wrzesnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto