MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Centrum Pomocy Rodzinie w tarapatach finansowych

Krzysztof ZGOLIŃSKI
Kierowniczka PCPR, Wanda Kujawa.
Kierowniczka PCPR, Wanda Kujawa.
Powiatowemu Centrum Pomocy Rodzinie we Wrześni nie starcza funduszy na finansowanie rodzin zastępczych i związanego z tym usamodzielnienia wychowanków. Kłopoty te wynikają ze zwiększenia ilości tych świadczeń i ...

Powiatowemu Centrum Pomocy Rodzinie we Wrześni nie starcza funduszy na finansowanie rodzin zastępczych i związanego z tym usamodzielnienia wychowanków.

Kłopoty te wynikają ze zwiększenia ilości tych świadczeń i ich wysokości. Urząd Wojewódzki na ten cel przysyła dotacje regularnie. Nie zmienia to jednak faktu, że władze wojewódzkie obcięły budżet o jedną trzecią. W ubiegłym roku było to 74 tys. złotych, obecnie niecałe 40 tys.

Kłopoty z ustawą

Mimo wszystko centrum dobrze radzi sobie z problemami, gdyż jak do tej pory tylko jednej osobie nie zostały wypłacone świadczenia na zagospodarowanie. Dodatkowym kłopotem jest zmiana ustawy o pomocy społecznej. Obecnie mówi ona, że pieniądze na zagospodarowanie musi wypłacić placówka, w której obrębie administracyjnym dana osoba się urodziła lub przebywała przez dłuży czas a nie ta, gdzie uprawniony zamieszkiwał w rodzinie zastępczej.

— Suma wypłacana na zagospodarowanie wynosi od 100 proc. do 300 proc. stawki 1547 złotych. Zależy to od okresu pobytu w rodzinie zastępczej. Im ten pobyt dłuższy tym większa wypłata — mówi kierowniczka PCPR Wanda Kujawa.

Pomaga starostwo

Na tym problemy finansowe centrum się nie kończą. — Brakuje pieniędzy na rehabilitację zdrowotną i zawodową. Ponadto są kłopoty z finansowaniem Domu Pomocy Społecznej. Brak również funduszy na zatrudnienie dodatkowych pracowników w PCPR — dodaje Wanda Kujawa. Problemy te stara się łagodzić Starostwo Powiatowe, na przykład poprzez dofinansowywanie zespołu do spraw orzekania o stopniu niepełnosprawności.

PCPR współpracuje także z ośrodkami pomocy społecznej. Na szczęście, szczególnie w obecnej sytuacji pomoc ta nie ma charakteru finansowego. Polega na wymianie informacji, zbieraniu danych i koordynowaniu niektórych obszarów działalności. Osobom niepełnosprawnym Centrum pomaga także w organizacji życia czy załatwianiu spraw urzędowych. Do tego potrzebni są jednak pracownicy, których jest za mało, a na zatrudnienie ich brak, niestety, pieniędzy.

Szkolenia też kosztują

Poza tym co pewien czas wchodzą w życie nowe przepisy. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami, gdyż pracowników pracujących w sferze społecznej należy odpowiednio do nowych warunków przygotować. Właśnie w tym celu 18 października odbędzie się szkolenie dla pracowników z OPS-ów, jednostek powiatowych oraz osób zatrudnionych przy orzekaniu o stopniu niepełnosprawności.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy można leniuchować i jakie są z tego korzyści - opowiada psycholog

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wrzesnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto