Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bralczyk, Miodek i Markowski w WOK-u [ZDJĘCIA]

Ewa Konarzewska-Michalak
Bralczyk, Miodek i Markowski w WOK-u.
Bralczyk, Miodek i Markowski w WOK-u. fot. Ewa Konarzewska-Michalak
Bralczyk, Miodek i Markowski w WOK-u. Trio znanych językoznawców przekonywało, że język powinien być źródłem przyjemności, nie lęku. Profesorowie pozytywnie ocenili rolę mediów w rozwoju polszczyzny, sprzeciwili się jednak wykorzystywaniu języka w służbie ideologii.

Bralczyk, Miodek i Markowski w WOK-u. Znani z mediów profesorowie - Jan Miodek, Jerzy Bralczyk i Andrzej Markowski, którzy 10 września spotkali się z wrześnianami, przyszłość polszczyzny widzą w jasnych barwach. Wbrew powszechnemu biadoleniu o niedbałości Polaków w mowie i piśmie, spustoszeniach, jakie sieją media, bluzgach internautów nasz język ma się dobrze.

- Jeszcze nigdy normy językowe nie były tak stabilne jak teraz, a to za sprawą szkół i mediów, które je upowszechniają. Nie mówimy tego tylko dlatego, że mamy swoje programy w radio i telewizji! - przekonywał Andrzej Markowski. - Oczywiście zdarzają się błędy, ale to nie znaczy, że język mediów jest niepoprawny.

Bralczyk, Miodek i Markowski w WOK-u

Zdaniem Jerzego Bralczyka nie powinniśmy traktować języka jako coś groźnego, najeżonego pułapkami, powinien on sprawiać nam przyjemność. Profesorowie zachwyceni możliwościami Internetu przekonywali, że pod warstwą nienawistnych i obraźliwych komentarzy znajdziemy fora specjalistyczne, których użytkownicy posługują się poprawną polszczyzną - nie jest zatem tak źle, jak nam się wydaje.

Zobacz: Szymon Hołownia w WOK-u

Kilkusetosobowa widownia entuzjastycznie przyjęła gości - ich językowe przekomarzania wywoływały salwy śmiechu. Dowiedzieliśmy się na przykład, że ulubione powiedzonka Jerzego Bralczyka to "Idę sobie, bo komu mam iść" i "Nigdy nie jem na czczo". Profesorowie chwalili polszczyznę Starszych Panów - życzliwą, wyszukaną, z dyskretnym humorem, ganili za to modne obecnie ideologiczne wykorzystywanie języka, które służy kształtowaniu naszego myślenia na modłę populistyczno-tabloidową, korporacyjną, tradycyjno-katolicką czy genderową.

Spotkanie poprowadził polonista z ZSP Mirosław Jadryszak. W rozmowie z profesorami nawiązywał do wydanej w tym roku, ich wspólnej książki "Wszystko zależy od przyimka". Wydarzenie zorganizowała Biblioteka Miasta i Gminy Września w ramach Wrzesińskiego Kalejdoskopu Literackiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wrzesnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto