MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Poznań na sprzedaż

GOK
Prezydenci (od lewej) Kayser  i Grobelny  podpisali umowę z BRE Bankiem.
Prezydenci (od lewej) Kayser i Grobelny podpisali umowę z BRE Bankiem.
Wczoraj krótko po południu prezydent Ryszard Grobelny i wiceprezydent Tomasz Kayser podpisali umowę z BRE Bankiem dotyczącą emisji miejskich obligacji. Tym samym przyszli kupcy tych dokumentów będą mogli sfinansować ...

Wczoraj krótko po południu prezydent Ryszard Grobelny i wiceprezydent Tomasz Kayser podpisali umowę z BRE Bankiem dotyczącą emisji miejskich obligacji. Tym samym przyszli kupcy tych dokumentów będą mogli sfinansować miejskie inwestycje.

Zaplanowane na godzinę 12.00 podpisanie umowy opóźniło się, gdyż jeszcze trwały ostatnie ustalenia techniczne. Tym samym prezydenci podpisywali,, jeszcze ciepłe’’, dopiero co ułożone dokumenty. Przedstawiciele BRE Banku, który wygrał przetarg, zapewnili, że miasto będzie płacić jedno z najniższych oprocentowań, jakie stosowane są w takich sytuacjach.

— To jeden z tańszych sposobów finansowania, korzystniejszy niż kredyt — przyznał prezydent Ryszard Grobelny, podpisując umowę. — Środki uzyskane dzięki nim będzie można zainwestować w remonty ulic i ważniejsze budowy — ul. Nowe Zawady, szpital na Kurlandzkiej, kupno tramwajów, czy dofinansowanie TBS-ów.

Obligacje przeznaczone są dla podmiotów instytucjonalnych i nie ma innych ograniczeń oprócz ilości: nie może być więcej niż 300 inwestorów. Poznań po raz pierwszy wydał obligacje, a BRE Bank, który ma już doświadczenie w tego typu operacjach (m.in. przeprowadził emisję dla Volkswagena), również po raz pierwszy miał za partnera podmiot samorządowy. Obligacje będą wydane w dwóch transzach — 5-letniej (50 mln złotych) i 6-letniej (55 mln złotych).

Prezydent, który pdpisał też pierwszy egzemplarz obligacji, zapewnił, że jest nikłe prawdopodobieństwo, że obligacje się nie sprzedadzą.

Ostrów już zarobił
Pierwszym miastem, jakie wydało obligacje była Gdynia, a zaraz po niej - Ostrów Wielkopolski. Ostrów zdążył przeprowadzić emisję już czterokrotnie - w 1996, 1997, 1999 i 2000 roku. Jak powiedziała nam Jolanta Szperzyńska, rzecznik prasowy prezydenta Ostrowa, efekty już widać: środki uzyskane ze sprzedaży obligacji zostały skierowane na modernizacje i remonty dróg, co pozwoliło kilkakrotnie zwiększyć temp tych prac.
- Gdy samorząd rozpoczynał funkcjonowanie, tylko jedna trzecia istniejących dróg miała utwardzoną nawierzchnię - mówi J. Szperzyńska. - W przeprowadzonym sondażu mieszkańcy wypowiedzieli się zdecydowanie za przekazaniem środków na remont dróg i tak też zrobiliśmy. Jako jedyna gmina dokonujemy emisji w dwóch etapach: zamkniętym - sprzedaży niepublicznej i drugim - wypuszczając obligacje na rynek publiczny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Poznań na sprzedaż - Poznań Nasze Miasto

Wróć na wrzesnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto