Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ewangelickie cmentarze w gminie Nekla [ZDJĘCIA]

Ewa Konarzewska-Michalak
Ewangelickie cmentarze w gminie Nekla
Ewangelickie cmentarze w gminie Nekla fot. Ewa Konarzewska-Michalak
Ewangelickie cmentarze w gminie Nekla. -To są miejsca święte – mówi z przekonaniem prezes Nekielskiego Stowarzyszenia Kulturalnego Jerzy Osypiuk. - Postanowiliśmy wspólnie naprawić to, co zostało zniszczone. Szacunek zmarłym należy się bez względu na to czy byli katolikami czy ewangelikami.

Ewangelickie cmentarze w Gminie Nekla niegdyś zaniedbane, teraz są traktowane z należytym szacunkiem. Pochowani są tam olędrzy – osadnicy pochodzenia niemieckiego sprowadzeni w te strony w XVIII wieku. Sto lat później wielu z nich wyemigrowało do Australii w poszukiwaniu lepszego życia. Ostatni olędrzy wyjechali z Polski po zawierusze II wojny. Zostały po nich cmentarze, które z biegiem czasu prawie doszczętnie zniszczały.

Zobacz: Rajd śladem osadnictwa olęderskiego

Kilka lat temu miejscom tym przywrócono należny wygląd. Wszystko zaczęło się pewnego popołudnia przed 20 laty, kiedy do drzwi Jerzego Osypiuka zapukali członkowie rodziny Maćkowiaków z Australii szukający śladów swoich przodków. Społecznik z Nekli postanowił pomóc niespodziewanym gościom - odnalazł gospodarstwo w Siedleczku kiedyś należące do rodziny Kiese, z której pochodziła protoplastka rodu Maćkowiaków. Kolejnym krokiem był pomysł uporządkowania ewangelickich cmentarzy zainicjowany przez radę duszpasterską i ekonomiczną przy parafii w Nekli.

Ewangelickie cmentarze w Gminie Nekla

- To są miejsca święte – mówi z przekonaniem prezes Nekielskiego Stowarzyszenia Kulturalnego Jerzy Osypiuk. - Postanowiliśmy wspólnie naprawić to, co zostało zniszczone. Szacunek zmarłym należy się bez względu na to czy byli katolikami, ewangelikami, czy też należeli do innych wyznań. Gdy od biskupa Polaka usłyszeliśmy: - Musicie to zrobić - zabraliśmy się do pracy.

Pracom przewodniczył Społeczny Komitet Renowacji Olęderskich Cmentarzy. Przy każdej z nekropolii postawiono tablice informacyjne, wycięto rozrośnięte zarośla, odnowiono tablice nagrobne i zardzewiałe ogrodzenia. Nekielscy stolarze stanęli na wysokości zadania - nieodpłatnie wykonali 8 krzyży, które stanęły w miejscach pochówków. Wszystkie powstały na wzór ewangelickiego krzyża z Barczyzny. Kształt zawieszonych na nich figurek Jezusa również jest oryginalny. Jako model posłużyła zniszczona figurka cudem znaleziona na jednym z cmentarzy.

Akcja podsumowano w 2005 roku podczas uroczystości 600-lecia Nekli, kilka lat później zrealizowano projekty dwa projekty dofinansowane z FIO dotyczące historii i kultury osadnictwa olęderskiego. Co roku w te okolice przyjeżdżają potomkowie olędrów z Australii, Niemiec, Stanów Zjednoczonych. Członkowie rodzin nie tylko odwiedzają mogiły przodków, nawiązują również kontakty między sobą.

Ewangelickich cmentarzy w gminie Nekla jest osiem, znajdziemy je m.in. w Barczyźnie, Gierłatowie, Nekli, Nekielce, Zasutowie i Siedleczku. Warto się tu wybrać w listopadzie. W miejscach tych położonych pośród malowniczych, zatopionych w ciszy pól łatwiej o chwilę refleksji.

Ewangelickie cmentarze w gminie Nekla - zobacz zdjęcia.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wrzesnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto