ZSTiO we Wrześni gości grupę młodzieży z Turcji w ramach projektu Comenius. Przez tydzień uczniowie zastanawiali się co łączy, a co różni dwa narody z odległych stron Europy. Na wieczorze międzynarodowym goście pokazali m. in. egzotyczny zwyczaj przedślubny.

ZSTiO we Wrześni uczestniczy w projekcie "Narodowe i europejskie dni pamięci - badanie narodowych i europejskich kamieni milowych" realizowanym we współpracy ze szkołami z Niemiec, Norwegii, Węgier, Turcji, Grecji i Hiszpanii.

Rok temu wrzesińska szkoła gościła Hiszpanów - tym razem przyjechała dziesięcioosobowa grupa Turków z Izmiru. Młodzież z obu krajów w grupach warsztatowy dyskutowała o tożsamości swoich narodów i zastanawiała się nad wspólną tożsamością Europejczyków.

ZSTiO we Wrześni - wizyta Turków w ramach Comeniusa27 listopada uczniowie zaprezentowali efekty pracy. Omówili przygotowane wcześniej plakaty obrazujące różnice i podobieństwa życia codziennego czyli kuchni, sportu, muzyki, zwyczajów, tradycji. Turcy pokazali piękny zwyczaj żegnania panny młodej przez rodzinę.

- Spotkanie z Turkami jest dla naszych uczniów lekcją tolerancji - mówi koordynator projektu Grzegorz Dobrucki, germanista w ZSTiO. - Po raz pierwszy mają kontakt z osobami z innego kręgu kulturowego, wyznające islam. To również dla nauczycieli unikalna okazja do wymiany doświadczeń.

Zobacz: Comenius z Hiszpanami

Uczestnicy projektu wzięli udział w grze miejskiej ulicami Wrześni, zwiedzili Poznań i Gniezno m. in. Muzeum Rogala oraz Muzeum Początków Państwa Polskiego. Goście z Turcji zamieszkali u rodzin polskich kolegów, ale część osób skorzystała z internatu chcąc poznać życie uczniów uczących się poza domem.

W marcu młodzież z ZSTiO pojedzie z rewizytą do Turcji. Efektem spotkania mają być dzieła sztuki inspirowane tematem projektu.


Nauka

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!