Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrzesińska Strefa Aktywizacji Gospodarczej wciąż z terenami

Monika Kaczyńska
WSSE "Invest-Park" ma w Wielkopolsce do zaoferowania wolne tereny we Wrześni, Jarocinie, Kaliszu, Lesznie i Śremie

Fabryka Volkswagena, która powstanie we Wrześni, to największa inwestycja na terenie Wrzesińskiej Strefy Aktywizacji Gospodarczej. Wałbrzyska Strefa Ekonomiczna "Invest Park", której podstrefą jest WSAG, ma jednak do zaoferowanie jeszcze 112,3 ha z 358,2 ha terenów we Wrześni.

Zainteresowanie nimi jest spore. Argumentem dla przedsiębiorców jest przede wszystkim inwestycja Volkswagena, ale też dogodne położenie (4 km od autostrady A2, przy drogach krajowych 19 i 62, 62 km od Poznania) oraz możliwość korzystania z ulg podatkowych. W Wielkopolsce dla małych firm sięgają one 45 proc., dla średnich i dużych odpowiednio 35 i 25 proc.

- Każdy, kto zdecyduje się na rozpoczęcie działalności na naszych terenach, może uzyskać pomoc publiczną, w postaci ulg podatkowych - tłumaczy wiceprezes WSEE Teodor Stępa. - Z tej formy wsparcia skorzystało już 174 inwestorów, którzy wybudowali obiekty na naszych terenach w czterech województwach. W samej Wielkopolsce jest ich 23. Obecnie zatrudniają blisko 4300 pracowników, a z deklaracji wynika, że w najbliższych latach przybędzie około 3000 kolejnych miejsc pracy. Liczymy również, że niebawem pojawią się kolejni inwestorzy - przyznaje Teodor Stępa.

Decyzje o działalności na terenie WSAG podjęły już takie firmy jak XS Logistics, Flex, Gestamp, ABC Logis, Krispol i firma Gibowski. Teraz tereny w strefie czekają na kolejne. Września może okazać się naturalnym wyborem dla firm z branży motoryzacyjnej.

- Niewykluczone, że we Wrześni powstanie klaster motoryzacyjny, czyli grupa skupiająca przedsiębiorców z jednej branży, wspierana przez samorządy i instytucje okołobiznesowe. Takie zintegrowane działania zwiększają możliwości przedsiębiorców na lepsze wykorzystanie potencjału, jakim dysponują. Na terenach zarządzanych przez naszą spółkę z powodzeniem działają już klastry motoryzacyjne i spożywcze - mówi Teodor Stępa.

Choć tereny WSAG obecnie mogą wydawać się najbardziej atrakcyjne, to jednak nie jest to jedyna propozycja, którą WSEE ma dla wielkopolskich przedsiębiorców. Mniejsze tereny, na których można zlokalizować firmę, wciąż są do wykorzystania w podstrefach w Śremie (12 ha), w Lesznie (7,6 ha), w Rawiczu (7,5 ha), w Jarocinie (7,9 ha) i w Kaliszu (5,1 ha).

Podstrefa w Śremie jest drugą co do wielkości podstrefą WSEE w Wielkopolsce. Obejmuje 55,2 ha. Na jej terenie działają takie firmy jak Rehau. BASF, PAC, PPSH United Europe. W kaliskiej podstrefie działają takie firmy jak Novamedia czy Ato. Tereny w Rawiczu i Jarocinie czekają na pierwszych inwestorów.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto