Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielkopolska Sieć Szerokopasmowa. Transmiter telekomunikacyjny we Wrześni [ZDJĘCIA]

Ewa Konarzewska-Michalak
Wielkopolska Sieć Szerokopasmowa we Wrześni.
Wielkopolska Sieć Szerokopasmowa we Wrześni. fot. Ewa Konarzewska-Michalak
Wielkopolska Sieć Szerokopasmowa. Transmiter telekomunikacyjny Wielkopolskiej Sieci Szerokopasmowej stanął we Wrześni. Jest to jeden z 30 z węzłów szkieletowych szybkiego Internetu, które są zakładane w miastach powiatowych. W połowie przyszłego roku sieć będzie gotowa do komercyjnej działalności.

Wielkopolska Sieć Szerokopasmowa.

Transmitery to serca, które będą pompować energię w organizmie sieci. Dzięki nim Internet trafi do mniejszych węzłów w gminach, skąd przez operatorów będzie rozprowadzany do przedsiębiorców, instytucji, osób prywatnych. Dzięki światłowodom, na których opiera się sieć szerokopasmowa użytkownicy będą korzystać z Internetu o szybkości minimum 30 Mb/s-100 Mb/s, nawet do 2 Gb/s (giga-bitów na sekundę).

Obiekt zamontowany we Wrześni przy ul. Objazdowej posiada redundantny system zasilania i chłodzenia gwarantujący nieprzerwaną pracę. Natomiast sprzęt transmisyjny gwarantuje, że nawet w przypadku fizycznego zniszczenia jednego z węzłów, jego funkcje, w sposób niezauważalny dla odbiorców, przejmą pozostałe. Wnętrze transmitera czyli urządzenia dystrybuujące będą podłączone w pierwszym kwartału przyszłego roku.

Przy instalacji transmitera, która miała miejsce 16 września był obecny wicemarszałek Mateusz Klemenski i prezes spółki WSSE Anna Streżyńska.

- W połowie 2015 roku sieć będzie gotowa do komercyjnej działalności – przekonuje prezes Anna Streżyńska. - Od szybkości działania operatorów lokalnych, a w Wielkopolsce jest ich kilkuset, będzie zależało, kiedy szybki Internet trafi do mieszkańców.

Wielkopolska Sieć Szerokopasmowa

Budowa Wielkopolskiej Sieci Szerokopasmowej o długości 4,5 tysiąca kilometrów ma zapewnić szybki i niezawodny Internet wszystkim, szczególnie osobom mieszkającym w odległych wsiach, gdzie dostęp do nowoczesnych technologii jest bardzo utrudniony. Póki co prace przebiegają zgodnie z harmonogramem i mają zakończyć się w grudniu. Tym samym Wielkopolska ma szanse sfinalizować budowę inwestycji dofinansowanej z Unii jako jedno z pierwszych województw w kraju.

Firmy telekomunikacyjne, które chcą oferować mieszkańcom bezpośredni dostęp do sieci mogą wykorzystać środki z Programu Operacyjnego "Polska Cyfrowa" przewidujący ponad miliard euro na budowę bezpośrednich sieci.

- W powiecie złotowskim i w gminach położonych na obrzeżach Internet nadal jest rzadkością - WSSE to zmieni - twierdzi wicemarszałek Mateusz Klemenski. - Dodatkowo unijny program Ostatnia Mila ułatwi małym firmom oraz organizacjom pozarządowym podłączenie do sieci.

Budowa WSSE jest możliwa dzięki pozyskaniu ponad 410 milionów złotych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Województwo Wielkopolskie. Wkład własny zapewnili prywatni inwestorzy - INEA S.A., Asta-Net Małdziński i Ryczek sp.j.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wrzesnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto