Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W 2015 kolejne firmy obowiązkowo z kasą fiskalną. Jak wybrać odpowiednie urządzenie?

Materiał Partnera Zewnętrznego
Rozporządzenie Ministra Finansów z 4 listopada 2014 roku sprawiło, że nowe grupy przedsiębiorców staną przed koniecznością rejestrowania sprzedaży przy użyciu kas rejestrujących niezależnie od wielkości osiąganego obrotu. Jak przygotować się do zmian i na co zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia fiskalnego?

Więcej grup przedsiębiorców obowiązkowo z kasą fiskalną
Rozporządzenie w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, które wejdzie w życie 1 stycznia 2015 roku, rozszerza katalog czynności zobligowanych do wystawiania paragonów bez względu na wysokość realizowanego obrotu. Na liście tej znalazły się m.in. usługi prawnicze, księgowe, kosmetyczne, kosmetologiczne, fryzjerskie, medyczne, gastronomiczne, czy też w zakresie naprawy samochodów. Regulacje przygotowane przez resort finansów zakładają jednak, że działalności gospodarcze, które nie będą mogły dłużej korzystać ze zwolnień z prowadzenia ewidencji przy użyciu kas fiskalnych, zyskają dwa miesiące na dopełnienie wszystkich formalności.

- W przypadku firm, które zostały objęte nowymi przepisami, obecnie obsługują klientów indywidualnych, do 31 grudnia 2014 roku nie przekroczą rocznego limitu obrotu i po wejściu w życie Rozporządzenia MF nadal będą chciały świadczyć swoje usługi, ostateczny termin wprowadzenia urządzenia rejestrującego wyznaczono na 1 marca 2015 roku - tłumaczy Dariusz Wojciechowski, Kierownik Salonu Sprzedaży**Polskiego Centrum Kas Fiskalnych w Poznaniu**.

Na więcej czasu będą mogli liczyć przedsiębiorcy, którzy w przyszłym roku po raz pierwszy obsłużą klienta indywidualnego.

- Jeżeli sprzedaż na rzecz osób fizycznych lub rolników ryczałtowych rozpocznie się np. w lutym 2014, podatnik powinien zainstalować kasę fiskalną najpóźniej po dwóch miesiącach, następujących po miesiącu, w którym wykonano usługę, czyli do 1 maja 2015 - dodaje Wojciechowski.

Jak dostosować urządzenie fiskalne do potrzeb firmy
Wybierając kasę rejestrującą warto zadbać o to, aby jej parametry były dostosowane do potrzeb danej firmy. Przedsiębiorca będzie bowiem korzystał z urządzenia fiskalnego praktycznie każdego dnia, a poszczególne modele różnią się zarówno funkcjami, jak i wymiarami.

Istotnym parametrem, od którego warto zacząć szukanie odpowiedniego urządzenia, jest baza PLU. To od niej zależy, jak dużo towarów lub usług można zaprogramować, więc ważne, aby odpowiadała wielkości oferowanego asortymentu.

- Biorąc pod uwagę bazę PLU, wybór urządzeń jest naprawdę spory. Od kas, które oferują zdefiniowanie kilkuset towarów lub usług, po modele umożliwiające zapisanie kilkudziesięciu tysięcy pozycji towarowych. W tej kwestii można oczywiście myśleć perspektywicznie. Większa baza PLU umożliwi zdefiniowanie kolejnych pozycji towarowych w przyszłości - podkreśla ekspert PCKF.

Mniejsze wymiary – większy komfort pracy
Urządzenie fiskalne można również dostosować do potrzeb przedsiębiorstwa pod względem jego wymiarów. Jeżeli usługi świadczone przez firmę mają charakter mobilny lub też stanowisko sprzedaży nie pozwala na zastosowanie większych rozwiązań technologicznych, dobrym pomysłem będzie mała i lekka kasa.

- W tej kategorii warto wspomnieć o Posnet Mobile HS EJ, czyli najmniejszym i najlżejszym urządzeniu rejestrującym na rynku. Niewielkie gabaryty i zaledwie 400 g wagi gwarantują wygodę pracy w każdych warunkach, zarówno podczas prowadzenia handlu w terenie, jak i przy sprzedaży stacjonarnej w ograniczonej przestrzeni - stwierdza Wojciechowski.

Kopia paragonów: papierowa lub elektroniczna
Kolejną funkcją, na którą należy zwrócić uwagę, jest sposób gromadzenia kopii paragonów fiskalnych. Tutaj dostępne są dwa rozwiązania: tradycyjne (papierowe) lub elektroniczne. Pierwsze cechuje się tym, że za każdym razem, oprócz oryginalnych paragonów fiskalnych, kasa drukuje również ich kopie. Natomiast w drugim przypadku urządzenie umożliwia przechowywanie danych w formie elektronicznej. Doskonałym przykładem zastosowania takiej technologii jest Novitus Nano E. Kasa została wyposażona w moduł, który zapisuje kopie potwierdzeń zapłaty na karcie pamięci. Dzięki temu nie tylko zmniejszają się koszty związane z zakupem rolek papieru termicznego, ale także wzrasta bezpieczeństwo i komfort przechowywania danych. Informacje zgromadzone na karcie pamięci można bowiem w każdej chwili zarchiwizować na komputerze lub na płycie DVD.

Nowe trendy w branży fiskalnej
Programowanie bazy towarowej, niewielkie wymiary i elektroniczna kopia paragonów to nie wszystko, co mogą zaoferować dziś kasy rejestrujące. Branża fiskalna śmiało podążą za trendami wyznaczonymi przez producentów popularnych urządzeń przenośnych: tabletów, smartfonów i laptopów. Dzięki temu na polskim rynku pojawiła się m.in. Elzab K10 – pierwsza kasa z panelem dotykowym. Co więcej, urządzenie jest dostępne w trzech wersjach kolorystycznych, odporne na uszkodzenia i zalanie wodą, a także zapewnia bezprzewodową współpracę z innymi elementami systemu sprzedaży, np. z komputerem lub czytnikiem kodów kreskowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto