Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Senator Piotr Gruszczyński otwiera we Wrześni punkt informacji o zarobkach

Ewa Konarzewska-Michalak
Senator Piotr Gruszczyński we Wrześni.
Senator Piotr Gruszczyński we Wrześni. fot. Ewa Konarzewska-Michalak
Senator Piotr Gruszczyński. Ustawa o Odnawialnych Źródłach Energii i jej skutkach dla obywateli była głównym tematem konferencji zwołanej przez senatora w Powiatowym Urzędzie Pracy. Parlamentarzysta uruchamia punkt informacji o zarobkach do emerytury.

Senator Piotr Gruszczyński uruchamia w PUP we Wrześni punkt informacji o zarobkach do emerytury. Z pomocy prawnej mogą korzystać osoby poszukujące swojej dokumentacji osobowej i płacowej potwierdzającej zatrudnienie i wynagrodzenie do celów emerytalno-rentowych. Dokumentacja ta jest niezbędna do ustalenia okresu zatrudnienia i wysokości zarobków, jak również do potwierdzenia pracy w warunkach szczególnych, co ma wpływ na wysokość emerytury. Wiele osób ma problem ze skompletowaniem dokumentów, stąd inicjatywa senatora. Informacji o tej formie pomocy można zasięgnąć pod nr tel. (61) 424 12 37.

Senator nakreślił główne zmiany wprowadzane przez ustawę o Odnawialnych Źródłach Energii. Pomimo sprzeciwu rządu posłowie na wniosek mniejszości PSL przegłosowali taryfy gwarantowane dla mikroinstalacji OZE. Oznacza to, że prosumenci czyli osoby, które produkują energię odnawialną na własny użytek i mogą sprzedawać jej nadwyżki, mają zagwarantowany odkup nadmiaru po cenie znacznie wyższej niż rynkowa.

Senator Piotr Gruszczyński we Wrześni

Minister gospodarki Janusz Piechociński uważa, że takie rozwiązanie może spowodować gwałtowny rozwój mikroinstalacji, które będą służyć zarabianiu pieniędzy, zamiast produkcji energii na własny użytek. Zwolennicy energetyku prosumenckiej natomiast przekonują, że osoby korzystające z taryf nie będą mogły dostać dotacji z NFOŚ, więc inwestycja będzie zbyt mało rentowna, a prosumenci będą tak naprawdę produkować marginalną ilość energii w skali kraju.

Od lat produkcją energii zajmują się wyłącznie scentralizowane elektrownie, ustawa o OZE sprawia, że będzie ona mogła być wytwarzana w każdej wsi i mieście. Zakłady energetyczne będą miały obowiązek odbioru nadmiaru energii od małych producentów dysponujących wiatrakami, panelami słonecznymi, pompami ciepła, biogazowniami itp.

Sejm przegłosował odkup energii odnawialnej od prosumentów za 75 groszy, natomiast senat zaproponował niższą stawkę – 40 groszy. Poprawka senatu wróciła do sejmu - posłowie PSL odrzucili ją i przegłosowali wyższą stawkę. Cała sprawa wywołała kontrowersje i burzliwą dyskusję w parlamencie.

- Ta ustawa jest jedną z najważniejszych w tej kadencji – mówił senator Piotr Gruszczyński. Dotknie ona wszystkich obywateli. Sprawa energetyki jest priorytetowa biorąc pod uwagę napięcia między Polską a Rosją. Do 2020 roku UE zobligowała nas do tego, by produkcja energii odnawialnej osiągnęła 15,5 procenta całej energii wytwarzanej w kraju.

Senat przyjął też zmiany w ustawie Prawo Budowlane, które eliminuje obowiązek uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę. Budowa domu będzie łatwiejsza. Kiedy nowe przepisy wejdą w życie (w połowie roku) osoby chcące wybudować m.in. dom jednorodzinny, parterowe budynki gospodarcze, handlowe, rekreacyjne, altany, przydomowe oczyszczalnie ścieków będą składać w urzędzie jedynie zawiadomienie. Teraz nie trzeba będzie dołączać oświadczeń o zapewnieniu dostaw energii, wody, gazu i ciepła.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wrzesnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto