18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sauna - co warto wiedzieć?

abcZdrowie.pl
abcZdrowie
Wizyta w saunie może być korzystna dla zdrowia, pod warunkiem, że korzystamy z niej prawidłowo.

Wzorem Finów, coraz więcej osób korzysta w wolnym czasie z sauny. Jak przekonują eksperci, pobyt w saunie może mieć dobroczynny wpływ na funkcjonowanie organizmu człowieka i jego stan zdrowia, ale aby osiągnąć ten efekt, konieczne jest rozsądne podejście do tematu. Nie każdy może bowiem korzystać z sauny (np. z powodu przyjmowanych leków), a pozytywny skutek takiego zabiegu ma miejsce tylko wtedy, gdy stosujemy się do ustalonych zaleceń.

Jak pobyt w saunie wpływa na ciało człowieka?

Jak wyjaśnia Magda Piestrzyńska, instruktor sportu ze specjalnością fitness, „istota działania sauny polega na osiągnięciu korzystnych efektów zdrowotnych poprzez pobyt w pomieszczeniu o wysokiej temperaturze i – w zależności od rodzaju – wysokiej lub niskiej wilgotności powietrza. Należą do nich: poprawa działania układu krążenia (której rezultatem jest m.in. obniżenie ciśnienia tętniczego krwi), oczyszczenie organizmu, wzmocnienie układu odpornościowego, uelastycznienie skóry oraz mięśni (a co za tym idzie ‒ ich bardziej estetyczny wygląd), wspieranie procesu regeneracji, redukcja zmęczenia i napięć, a także hartowanie ciała”.

Jak prawidłowo korzystać z sauny?

Pożądane efekty wizyty w saunie pojawiają się, gdy sesja odbywa się w odpowiednich warunkach. „Nie planujmy wizyty w saunie bezpośrednio po treningu czy innym wysiłku fizycznym, gdyż opóźni to proces regeneracji. Lepiej skorzystać z niej dzień po” ‒ doradza Magda Piestrzyńska. „Zaleca się także, by pojedyncza sesja trwała od 5 do 15 minut, przy czym łączny czas pobytu w saunie danego dnia nie powinien przekraczać 30 minut. W zależności od planu tygodniowego można z niej korzystać 2-3 razy w tygodniu”.

Przed wejściem do sauny należy wziąć prysznic, by oczyścić skórę z zanieczyszczeń. Odradza się jednak smarowanie skóry kremami lub balsamami, niewskazane jest również spożywanie napojów, zwłaszcza alkoholowych, tuż przed rozpoczęciem sesji w saunie (płyny w ilości jednego litra można przyjmować w ciągu 30-60 minut przed wejściem do sauny).

Będąc w saunie, można delikatnie uderzać skórę przygotowanymi do tego celu gałązkami brzozy. Lekkie biczowanie ciała witkami poprawia bowiem krążenie krwi w organizmie i usprawnia oczyszczanie ciała z toksyn.

Jak zakończyć pobyt w saunie? „Po wyjściu należy wykonać schładzający prysznic, kierując strumień od stóp w górę ciała, a następnie od dłoni przez ramiona i kark, ostatecznie polewając tułów i twarz. Takie wychłodzenie powinno mieć miejsce pomiędzy wszystkimi sesjami danego dnia. Po ostatecznym obniżeniu temperatury opłukujemy się naprzemiennie letnią i zimną wodą bez użycia mydła (które wysusza skórę)” ‒ wylicza instruktor fitness.

Jak oswajać się z sauną?

Dla osób przyzwyczajonych do warunków panujących w saunie każda sesja to sama przyjemność i sprawdzony sposób na odstresowanie się po ciężkim dniu. Początki przygody z sauną nie są jednak tak różowe. Wiele osób doświadcza przykrych dolegliwości, takich jak zawroty głowy lub omdlenia. Najczęściej są one spowodowane brakiem przygotowania do sesji (np. zbyt niskim nawodnieniem organizmu). Jeśli w trakcie pobytu w saunie zaczynamy odczuwać spadek samopoczucia lub wyraźne osłabienie, należy przerwać wizytę w gorącym pomieszczeniu i odpoczywać do chwili, w której zbyt wysoka temperatura ciała wróci do normy.

W kwestii sauny warto zachować umiar. Pamiętajmy, że prawidłowo przeprowadzane sesje mogą przynieść wymierne skutki dla naszego zdrowia, ale nadmiar z całą pewnością może nam zaszkodzić. Efekt zrelaksowania się możemy uzyskać na wiele innych sposobów – różnorodność jest w tym przypadku naszym sprzymierzeńcem.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto